Anacampseros arachnoides (Haworth) Sims 1811
Jméno tohoto druhu připomíná, že patří do skupiny anakampserosů s chlupy nejen v axilách mezi listy, ale i na samotných listech. Skutečně vypadá, jako by byl chaoticky opředený nějakým popleteným pavoukem.
Kořeny má většinou ztloustlé, listy mají zvláštní tvar, který bych připodobnila k obrácenému dřeváku loutky Hurvínka. Vždy mají na konci špičku, jen oproti dřeváku obrácenou směrem dolů. Výška stonků může být při optimálních světelných podmínkách do zhruba 5 cm. Zelené až fialovohnědé listy jsou nahloučené hustě nad sebou, existují však zajímavé formy, u kterých listy i při dobrých světelných podmínkách rostou řídce. Jak jsem zmínila výše, listy podélně pokrývají vláknité šedobílé vlasy a v axilách mezi listy rostou další pokroucené vlasy a kratší ploché štětiny.
Květenství délky do 10 cm nese 3- 5 květů narůžovělé až bílé barvy. Semena jsou ledvinovitého tvaru, se zahnutou špičkou na konci, na povrchu sklovitě hrbolaté, což je vidět až pod zvětšovacím sklem (mně to připomíná hustou bublinkatou fólii). Některé větší bradavičky jsou sestavené v podélné řadě za sebou a vytvářejí více či méně výrazné hrany, což vidím jako rozdíl oproti některým dalším druhům s podobnými semeny.
V přírodě A. arachnoides roste v oblasti Malého a Velkého Karoo (Západní Kapsko).
Patří k běžně se vyskytujícím druhům jak v přírodě, tak i ve sbírkách. Je docela variabilní, od ostatních druhů se nejlépe rozezná podle tvaru listů a typického vzhledu semen.
Poznávací znaky:
Kořeny: Většinou ztloustlé.
Stonky: Do 5 cm (u dřívějšího A. gracilis, který dnes patří pod A. arachnoides i delší).
Listy: S podélnými vlasy a zřetelnou špičkou.
Axily: Delší vlasy, kratší štětiny.
Květenství: Délka do 10 cm.
Květy: Narůžovělé až bílé.
Semena: Drobnější (mírně přes 0,5 mm), tvaru zahnutého ptačího zobáku, s výraznou špičkou, povrch sklovitě bradavičnatý.
Anacampseros arachnoides
Semena Anacampseros arachnoides.
Anacampseros arachnoides
Anacampseros arachnoides
Semena Anacampseros arachnoides.
Anacampseros arachnoides
Anacampseros aff. arachnoides, 20 km NWW of Niewoudtville.
Anacampseros aff. arachnoides, 20 km NWW of Niewoudtville.
Anacampseros arachnoides Grootfontein Willowmore.
Anacampseros arachnoides Schoemanspoort.
Anacampseros baeseckei Dinter 1919
Další druh s bílými chlupy na povrchu listů patří v mých očích mezi nejpohlednější druhy. Sloupkovité stonky do 8 cm výšky (z druhů s chlupatými listy je jeden z nejdelších) hustě pokrývají polokulovité listy s nevýraznými hrbolky na koncích. V axilách rostou štětiny a pokroucené vlasy do 1,5 cm délky, takže mohou přesahovat samotné listy. Květenství nese 1- 4 květy sytě růžové barvy, okraje korunních lístků mohou být světlejší. Zhruba milimetrová semena medové barvy jsou hruškovitého tvaru a mají jemné hrany. Pokrývají je drobné hrbolky stejné barvy.
A. baeseckei se vyskytuje v severozápadní části Jihoafrické republiky (sever Namaqualandu, Richtersveld, Bushmanland) a na jihu Namibie.
Také A. baeseckei jsem mohla vidět na vlastní oči v africké přírodě, a to ve vysušeném Richtersveldu. Zde jsme tento druh našli na osluněném svahu, kde rostl v několikastonkových trsech. Vlasy a chlupy rostlinám pravděpodobně pomáhají lapat vláhu z mlhy a velmi zřídkavých přeháněk.
Poznávací znaky:
Stonky: Do 8 cm.
Listy: Polokulovité, opakvejčité až klínovité, bíle chlupaté, na konci z nezřetelnými hrbolky.
Axily: Štetiny a vlasy do 1,5 cm.
Květy: Karmínové, se světlejšími okraji petal.
Semena: Do 1 mm, hruškovitý tvar, naznačené hrany, povrch s drobnými hrbolky, tmavší medová barva.
Anacampseros baeseckei Steinkopf.
Anacampseros baeseckei Grnau.
Semena Anacampseros baeseckei Grnau.
Anacampseros baeseckei Klipbok.
Semena Anacampseros baeseckei Klipbok.
Anacampseros baeseckei Namibia.
Anacampseros aff. baeseckei Richtersveld.
Anacampseros baeseckei Richtersveld.