Červen 2019 (207)
- Autor: Pavlíček Pavel
První obrázek je nazván „Plzeňské zátiší“. Každého na první pohled napadne proč, ale musím to dopovědět. Ta kytička se jmenuje Echinocereus fitchii var. albertii, je to potomek z rostlin od pana Calty, plzeňského kaktusáře. A plzeňské i z úcty k Plzeňákům, co spravují tak úspěšný web „Plzeňské fórum“ – však si klikněte na http://kkplzen.eu/index.php/forum. No, tím nechci upozadit plzeňské pivo, je sice hořké, nechutná mi, ovšem doktoři ho na mé ledviny doporučují. Ale všeobecná pojišťovna mi tenhle lék proplatit odmítá, asi ji vyměním.
- Autor: Redakce INCACT.CZ
Vážení čtenáři novin, dovolte několik informaci úvodem.
Pokud chcete do novin vložit pozvánku na výstavu nebo jinou akci, pošlete nám ji prosím s dostatečným předstihem. Někdy jsme nuceni vkládat pozvánky zpětně, do již zvěřejněného čísla, což si už ale většina čtenářů nepřečte.
Čas od času máme možnost publikovat zajímavý zahraniční článek, nejčastěji psaný v angličtině, viz např. aktuální číslo "Chamaecereus" a "Lophophora". Pokud by se našel mezi čtenáři IN nějaký dobrovolník, který by byl ochotný občas nějaký článek přeložit, a to nejen z angličtiny, budeme mu všichni velmi vděční.
Jak jste si už asi všimli, články můžete nyní hodnotit podle počtu hvězdiček. Kladné hodnocení je důležitou motivaci pro autory a pro redakci zase vodítko, které tématům se více věnovat.
- Autor: Sikora Henryk
Rostlina byla objevena Luisem Ramirézem v roce 2004 v jižní Bolívii, destinace Tarija, jižně od Padcaya, přesněji mezi městečky Mecoya a Capilla de Bermejo a částečně rovněž na Argentínské straně, provincie Salta, ve výšce mezi 800 – 2300 m.
- Autor: Němček Juraj
V roku 2016 sme sa počas výpravy do USA rozhodli navštíviť aj pohorie La Sal Mountains, ktoré sa nachádza pozdĺž hranice Utahu s Coloradom, severne od mesta La Sal. Mali sme informáciu o tamojšom výskyte Sclerocactus parviflorus a chceli sme zistiť, aký početný je výskyt týchto rastlín.
- Autor: Vondráček Jiří
Žatec je v údolí řeky Ohře, teplejší podnebí ve srážkovém stínu Krušných hor, podnebí polabské nížiny. Zaměřuji se na Echinocereusy a mrazuvzdorné kaktusy.
- Autor: Trafina Petr
Pěstování kaktusů a sukulentů je u většiny pěstitelů vedeno snahou dosáhnout co nejlepších výsledků v podobě krásných, vitálních, pravidelně rostlých a především bohatě vytrněných a kvetoucích rostlin. Dosažení tohoto cíle není až tak složité, je nutné dodržet ve správné rovnováze, nebo spíše poměru, tři základní podmínky, které dobře známe – světlo, teplo a vodu.
- Autor: Babula Petr
O živé kamínky, tedy o rody Lithops, Argyroderma, Conophytum, Pleiospilos, Gibbaeum, atd. jsem se dlouhou dobu vůbec nezajímal. Nebyl důvod. Měl jsem své kaktusy, své lobívie, a byl jsem spokojený. Loňský rok jsem byl na návštěvě u kamaráda,
- Autor: Horák Martin
Martin Horák má ve své sbírce krásné rostliony Agave albopilosa. Jsou to osm let staré rostliny. Semena byly původem od Jardy Šnicra, z jeho první cesty na A. albopilosa.
- Autor: Šorma Vladimír
Po vpravdě fenomenálním ohlasu, který vzbudil první článek o Wigginsia gladiata – Zapomenuté krásky (1), zkouším opět rozproudit zkostnatělé údy čitatelů, (ne)pisatelů. Pravda, jeden telefonát a jeden email, oba zpochybňující datum prvotního popisu v článku vzpomínaného kaktusu, asi není moc, ale řekl jsem si, že mě to nesmí odradit.
- Autor: Pavlíček Karel
V Mineral de Pozos (Guanajuato) jistě žádný kruhák nenajdete. Je to malé kamenné městečko vystavěné Jezuity někdy v patnáctém století. Pokud se chcete naladit, podívejte se na toto video z internetu:
- Autor: Král Lumír
Byly časy, kdy jsem býval mladý jinoch, a jezdíval jsem na vandry po vlastech Českých. I dnes velmi rád jezdím do přírody a toulám se po lesích, kdeže však je kouzlo plápolajícího ohně, vůně smůly nebo noční pohledy na hvězdnou oblohu uprostřed lesů, nerušenou světly velkoměst.
- Autor: Tvrdíková Petra
24. leden
Byla jsem ráda, že už je ráno. Když ležím, tak se moc nehýbám, na rozdíl od Martina. Měl celou noc pocit, že se skutálí z postele dolů. V patře nad námi byla velká jídelna. Velké stoly, velké židle.
- Autor: Sikora Henryk
Nejvíce ohroženým kaktusem, co do počtu svých nepřátel, je pravděpodobně Lophophora williamsii. Přestože je rozšířena na poměrně velkém území, jeji populace však nadále prudce klesá.
- Autor: Říha Jan
Rostlinu jsem jako originální sběr, odnož z herbářové položky, někdy před 40 lety dostal od Jana Říhy z Lysé nad Labem. Když jsem viděl ta pěkná poupata, vzal jsem fotoaparát a… poprosil jsem Jana o komentář k rostlině i k jejímu nálezci (D. B. Morrical, sběratel kaktusů, Nové Mexiko, USA).
- Autor: Vondráček Jiří
Měřítko jsem dostal jsem od kamaráda. Je zkopírované a vytištěné na fólii Never Tear, obdobně jako jmenovky . Nosím ho ve fotobrašně, dá se ohýbat a nevadí, když ho ztratím. Je to uřitečná pomůcka, zejména pro fotografy a cestovatele.
- Autor: Pavlíček Karel
11-12 května proběhlo Otevírání sezóny ve Dvoře Králové nad Labem.
Ve Dvoře je to vždy velmi příjemná akce. Už v pátek navečer se sjeli kaktusáři z celé republiky Slovenska i Polska.
- Autor: Čáp Jan
Vážení přátelé, jsa totálně zahlcen asi tisícovkou různých prací a povinností, nějak jsem se nedostal k tomu, abych vás pozval na naši hradeckou výstavu a jen se utěšuju tím, že byste stejně nepřijeli, protože taky nemáte čas. Nebo jo?
- Autor: Kolektiv autorů
Nová rubrika? Listuju si v plzeňském kaktusovém fóru, a zjišťuji s překvapením, že některé příspěvky jsou docela nejen zajímavé, ale i docela poučné.
- Autor: Pavlíček Pavel
Tak mi vykvetla přestará kráska z Jižní Afriky, no, je na ní vidět, že se narodila kdysi kdesi pod skálou. Povídám Lído, pojďte se obě spolu vyfotit. Neprotestovala ani jedna, a výsledek máte před sebou. Když tak nad tím přemýšlím, ta kytka bude asi starší.
- Autor: Pavlíček Pavel
Chrudimská výstava proběhla na začátku června, ve stanu, který nám postavila radnice. Skládala se z expozic podle pěstitelů, těch bylo asi deset.
- Autor: Pavlíček Karel
Přátelé, zvu Vás na tak trochu jinou cestu po Mexiku. 20.10. – 15.11. A proč jsem se rozhodl, že naplánuji „trochu jinou cestu“? To bylo tak. Už asi před rokem jsme s kluky z Ustí nad Labem začali mluvit o podzimu 2019. Co bychom chtěli vidět? Tak jasně že kvetoucí ariáky. To je na podzimní cestě jasná volba.