Anacampseros ruschii Dinter & von Poelnitz (1929)
Snadněji rozpoznatelná mezi dalšími zástupci bývalého rodu Avonia je druh A. ruschii.
Je to díky tomu, že se mezi oválnými,zašpičatělými šupinami a drobnými listy na stonku objevují husté, bílé vlasy, které v tomto množství a hustotě jiným druhům avonií chybí. Samotný nevysoký stonek (výška cca 4cm) o průměru zhruba 7mm vyrůstá ze ztloustlého kořene. Příjemně vonící květ má bílou barvu. Semena hustě pokrývají stříbrné jehličky.
V přírodě tento anakampseros s trochou štěstí potkáte na jihu Namibie nebo v jihoafrické provincii Severní Kapsko.
Ve zkratce:
Kořen: ztloustlý
Stonek: průměr 7mm, výška 4cm
Listy: drobné
Axily: vlasy často delší než šupiny a listy
Šupiny: široce oválné či jazykovité, vlnaté
Květy: bílé, voňavé
Semena: pokrytá stříbrnými jehličkami
A. ruschii, Blesberg Mine
Kvetoucí A. ruschii
Semena A. ruschii
Semena A. ruschii
Anacampseros scopata G. Williamson (1994)
Jestli je mezi anakampserosy několik mnou vysněných druhů, tak je jedním z nich určitě A. scopata. Pokud vím, není mnoho pěstitelů, kteří ho mají ve své sbírce. Já měla to štěstí si tento druh alespoň prohlédnout na jedné z lokalit v pohoří Oograbies v oblasti jihozápadního Richtersveldu. Kdo zde byl ví, že se toto pohoří skládá z kopců zvláštního vzezření- jsou to zvrásněné křemenné desky v různém stupni eroze, takže tvoří jakési miniterásky, v jejichž škvírách v minimu humusu roste neuvěřitelná paleta sukulentních rostlin. Bílý křemen má jednu zajímavou vlastnost- odráží světlo, takže se na slunci nerozpaluje a vytváří pro rostliny příjemné mikroklima.
Malá kolonie A. scopata roste právě v těchto škvírách, ze kterých koukají jen chlupatá těla v době naší návštěvy těsně před rozkvětem. Literatura uvádí, že se tento druh vzhledem podobá A. comptonii (kaudexík, listy), mezi listy je však množství bílých vlasů dlouhých do 5 mm a ty celou rostlinu téměř zahalují. Jak již víme ze znalosti jiných sukulentů, vlasy slouží jako sluneční clona a také nástroj na kondenzaci mlhy, která přichází od nedalekého moře. Květní lodyha je robustnější než u A.comptonii, nese bílý až bledě růžový květ. Semena by měla být hrbolatá.
Ve zkratce:
Kořen: hodně ztloustlý
Listy: početné, hladké, velikost 2- 3 mm
Axily: husté bílé vlasy délky cca 5 mm
Květy: průměr do 6 mm, bílé až bledě růžové
Semena: velikost 0,8 mm, tvar obvejčitý, povrch hrbolatý
A. scopata, Oograbies
A. scopata, Oograbies