Neobesseye jsou velmi vděčné, nenáročné kaktusy. Je to jeden z rodů, v kterém je mnoho druhů zimovzdorných. Pojďme se podívat na některé jejich lokality.
Neobesseya missouriensis, Garfield Co., Mt.
Květen je období, kdy v mém otevřeném skleníku kvetou neobesseye. Tím, že skleník nemá zasklené boční stěny a stále v něm proudí chladný vzduch, vykvétají rostliny o něco později, než kdyby byl skleník uzavřený a bylo by tam příjemné teplo. My starší pěstitelé jsme zvyklí na název, který zavedli Britton a Rose: The Cactaceae Vol. 4: Pl 11, Fig. 4, 1923 - Neobesseya. Mladší pěstitelé uvádí rostliny např. pod rodem Coryphantha, Escobaria ap. Neobesseya missouriensis prošla mnoha rody, v současné době je uváděná jako Escobaria missouriensis. Názvy rodů se měnily už od prvního nálezu, tak se podíváme na některá synonyma:
Acharagma, Cactus, Cereus, Cochiseia, Coryphantha, Echinocactus, Echinocereus, Escobaria, Escobesseya, Escocoryphantha, Fobea, Gymnocactus, Mammillaria, Neobesseya, Neolloydia, Neomammillaria, Ortegocactus, Thelocactus, Turbinicarpus
Neobesseya missouriensis, Navajo Desert, FH 1000; Neobesseya missouriensis, Hot Springs, Custer Co. South Dakota, DJF 1669.
Neobesseya missouriensis, Yellowstone; Neobesseya missouriensis, Plombroke Co., Colorado.
Mapka USA, kde je znázorněn výskyt Neobesseya missouriensis a jeho variet (obr. od Bensona 857, 1982). Benson uváděl missouriensis pod rodem Coryphantha, dnes je uváděn pod rodem Escobaria.
Výskyt a rozšíření se nachází v USA (Idaho až severní Dakota, jižní Dakota, Montana, Nebraska, východní Coloredo, Kansas, Texas, severní Arizona a západ Nového Mexika), na planinách a pahorcích, na okrajích pouští a v travinách, ve výškách 375 až 2000 m. n. m. Nerostou ve vápencové drti (možná také), ale já je viděl ve všem jiném než ve vápenci (poznámka Vít Zavadil).
Rostlina byla poprvé popsána jako Cactus mammillaris v roce 1818 Nuttallem. V roce 1825 ji Sweet popsal jako Mammillaria missouriensis. Britton a Rose ji zařadili do jimi vytvořeného rodu Neobesseya, který dostal pojmenování na památku dr. Charlese Edwina Besseya, profesora university v Nebrasce. Do rodu Escobaria ji v roce 1978 zařadil D. R. Hunt.
Escobaria missouriensis je v současné době členěna do čtyř - pěti variet či poddruhů s malou taxonomickou hodnotou; členění spíše odpovídá zeměpisnému výskytu jednotlivých variet, poddruhů. Toto se projevuje při dlouhodobé kultivaci. Není pravda, že se z původních nalezištních forem stávají uniformní rostliny (možná ve skleníku, viděl jsem něco takového u Gaba), ale když je pěstuješ pod širákem, tak i F2 až F4 jsou stejné jako rodiče.
Neobesseya sp. JZ Sierra Nacimiento, 5 km Z od San Ysidro, 1800 m; Neobesseya similis, Tx., AVF – Kozelský.
Neobesseya missouriensis, 561/89; Neobesseya wissmannii.
Neobesseya missouriensis ssp. marstonii ?, Mesa Co., Colorado, HWY 141; Neobesseya missouriensis v. similis - je to polyploidní druh, nikoli poddruh (missouriensis je diploidní).
Escobaria missouriensis subsp. missouriensis (Sweet) D. R. Hunt, 1978.
Syn.:
Cactus mammillaris Nuttall, 1818; non Linné 1753 (jméno je nelegitimní, pozdní hononymum)
Mammillaria missouriensis Sweet, 1827
Cactus missouriensis (Sweet) Kuntze, 1891
Coryphantha missouriensis (Sweet) Britton et Rose, 1913
Neobesseya missouriensis (Sweet) Britton et Rose, 1923
Mammillaria nuttallii Engelm., 1849
Mammillaria nuttallii var. borealis Engelm., 1856
Mammillaria missouriensis var. nuttallii (Engelm.) Schelle, 1907
Neobesseya nuttallii (Engelm.) Borg, 1937
Mammillaria notesteinii Britton, 1891
Neobesseya notesteinii (Britton) Britton et Rose, 1923
Coryphantha notesteinii (Britton) Clover, Marshall et Pointdexter, 1942
Stonek je kulovitý, jednotlivý až trsovitý, tmavě zelený či modrozelený, 25 - 50 mm dlouhý, 38 - 50 mm široký. Kořen kůlovitě řepovitý, až 50 mm dlouhý. Bradavky protažené, 6 - 15 mm dlouhé, areoly 1,5 - 2 mm dlouhé ve vzdálenosti 6 mm. Okrajové trny 6 - 20, značně husté, částečně kryjí tělo, zprvu bílé, později tmavě šedé či žluté, někdy i s tmavší špicí, přímé, štíhlé, 10 - 20 mm dlouhé. Středové trny 0 - 1, často chybí. Květ 15 - 25 (35) mm velký, žlutozelený až růžový s krémovým středním proužkem. Vnější okvětní lístky brvnaté, žluté až téměř bílé se zelenou středovou žilkou, vnitřní okvětní lístky špičaté, zelenožluté. Nitky tyčinek žluté nebo zelené, prašník žlutý, čnělka zelená; blizna světle zelená. Plod červený, téměř kulovitý, až 10 mm v průměru. Semena černá, 1,5 - 2,5 mm velká, pokrytá hrbolky.
Ve skupině Escobaria missouriensis se nachází např. formy: marstonii, robustior, navajoensis apod.
Rostliny jsou z hlediska pěstování nenáročné. Severní formy jsou v našich podmínkách zimovzdorné a s úspěchem je lze pěstovat ve volné kultuře po celý rok. Rostliny snášejí i polostín a kvetou již od velikosti 2 - 3 cm.
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.