Anacampseros quinaria E. Mey. ex Fenzl (1862)
Tento Anacampseros, známější pod dřívějším jménem Avonia quinaria, patří pravděpodobně mezi nejčastější a možná i nejvyhledávanější zástupce rodu v sukulentních sbírkách.
Vytváří zřetelný kaudex o průměru několika centimetrů, z něhož vyrůstá velké množství tenkých špičatých stonků (měla bych psát větví, ale stonky jsou lépe představitelné). Ty jsou pokryté drobnými polokulovitými listy, mezi kterými vyrůstají špičaté šupiny, seřazené nad sebou ve zřetelných pěti žebrech. Stonky nesoucí květy jsou výrazně delší a po odkvětu či odplození zasychají.
A. quinaria má dva poddruhy. Typový A. quinaria pochází z jihovýchodu Namibie a severovýchodní části Namaqualandu. Žebra, které tvoří na stoncích šupiny se u typové rostliny spirálově stáčejí kolem dokola, květ do průměru 1,5 cm je tmavě růžový až fialový. A. quinaria ssp. alstonii ze severu Namaqualandu vytváří oproti předchozímu poddruhu větší kaudexy, žebra ze šupin se skládají rovně nahoru a bílý či světle růžový květ může mít v průměru až 3,5 cm, což je nejvíc ze všech bývalých avonií.
Ve zkratce:
A. quinaria ssp. quinaria:
Kaudex: do průměru 3 cm
Listy: polokulovité
Šupiny: špičaté, délka do 2 mm, srovnané nad sebou ve spirálovitě stáčejících se žebrech
Květy: barva karmínová, do průměru 1,5 cm
Semena: početná, s nezřetelnými bradavičkami
A. quinaria ssp. alstonii:
Kaudex: do průměru 6 cm
Šupiny: srovnané rovně nad sebou
Květy: barva bílá až růžová, do průměru 3,5 cm
Semena: početná, s nezřetelnými bradavičkami
Anacampseros quinaria
Anacampseros quinaria
Semena A. quinaria
Anacampseros quinaria ssp. alstonii
Kvetoucí A. quinaria ssp. alstonii
Semena A. quinaria ssp. alstonii
Anacampseros quinarioides Dreher, Rodgerson & Young (2014)
K objevu tohoto relativně nedávno popsaného anakampserosu došlo docela náhodou- v roce 2009, kdy autoři popisu Chris Rodgerson a Andrew Young při hledání konofyt v regionu Kamiesberg (široké okolí městeček Gariep a Leliefontein v jihozápadní části provincie Severní Kapsko) nalezli rostlinky podobné A. quinaria. Všimli si, že stonky nejsou na koncích špičaté, ale jsou zakulacené. Po několika letech diskuzí s autory nálezu dotyčná místa navštívil Hagen Dreher spolu s Robertem Maijerem, aby potvrdili nález populace nového druhu, který se lišil nejen od A. quinaria, ale i od dalšího podobného druhu A. grisea, rostoucí ve stejné oblasti.
A. quinarioides tvoří kónické kaudexíky do průměru 10 cm. Ty se zužují směrem dolů. Drobounké kaudexíky by měly pod sebou mít už velmi mladé semenáčky. Tenké stonky se minimálně větví a rostou vzpřímeně. Drobná semena ve žlutozelených plodech jsou početnější, než třeba u A. grisea. Květy jsou bílé, blizna výš než prašníky, takže po zavření nedochází k samoopylení a je potřeba pyl přenést z jiného květu nejlépe nepříbuzné rostliny uměle.
Poznávací znaky:
Kaudex: do průměru 10 cm (u A. grisea do 5 cm)
Stonky: tenké do průměru 2,5 mm, většinou nevětvené, vzpřímené (u A. grisea průměr do 3,5 mm, ohnuté dolů)
Šupiny: zakulacené, zhruba stejně dlouhé jako listy, bez hnědých skvrn
Květy: bílé
Plod: žlutozelený (u A. grisea hnědozelený)
Semena: drobná, početná (u A. grisea větší, a tudíž méně početná)
Anacampseros quinarioides
Květy Anacampseros quinarioides