Fungicidy
Závěrem ještě něco k chemii. V současné době probíhají zásadní změny v legislativě a v návaznosti na to i změny v platných registracích přípravků.
Hodně kvalitních účinných látek a tím i přípravků je postupně z registru a tím i z možnosti použití vylučováno. Z fungicidů se jedná hlavně o velice účinné azoly, kde jich povolených už moc nezbývá. Samozřejmě výrobci hledají a postupně nacházejí nové účinné látky, ale jejich zavedení do praxe je běh na dlouhou trať. V následujícím přehledu máte přípravky, které jsou povolené v lednu 2020, jsou k dostání v maloobchodní síti a mám je odzkoušené. Existuje jich samozřejmě mnohem víc, ale myslím si, že s těmito si vystačíte.
Určitě je dobré mít doma Acrobat MZ WG. Je výborný hlavně proti pravým plísním typu Phytophthora a Peronospora, potlačuje ale i některé plísně nepravé. Rozhodně ho nepoužívejte proti helmintosporióze, na tu nemá.
Podobně účinkuje Switch, kromě fytoftory můžete použít i na Botrytis, Cladosporium a Alternaria, preventivně si poradí i s moniliózou.
Na pravé plísně a zejména půdní je výborný Previcur Energy s vedlejším účinkem na bakteriózy (Erwinia amylovora).
Často jsem tu zmiňoval kombinaci strobilurin + azol, hlavně kvůli té slavné helmintosporióze. Tato kombinace se nabízí hned několikrát a proti nejdůležitějším chorobám je opravdu nejúčinnější. Použít můžete např. Askon, obsahující azoxystrobin a difenokonazol.
Tady je jeden Echinocereus enneacanthus, napadený moniliózou a následně ošetřený Askonem. Napadený stonek už postřik samozřejmě nezachránil, ale houba je zastavená. Stačí odříznout a zapěstovat odnože.
Azoxystrobin je případně samostatně obsažený v přípravku Ortiva.
Difenokonazol v přípravku Score 250 SC:
Dalším směsným přípravkem je Folicur (trifloxystrobin + tebukonazol).
Za výborný přípravek považuju také Revus Top. Je to přípravek kombinovaný (difenokonazol + mandipropamid) a díky kombinaci těchto účinných látek účinkuje proti široké škále pravých i nepravých plísní, je tedy takzvaně „na všecko“. Speciálně u tohoto přípravku ale upozorňuji na obzvláštní nutnost dodržet podmínky aplikace, čili teplota do 25°C (raději méně), ne za prudkého slunce a nepřekračovat ředění 3 ml na 1 litr vody a tím litrem byste měli postříkat 100 m2. Jinak lehce pálí.
Takhle vypadá Lobivia sp. Santa Ana rok poté, co byla napadená houbou rodu Phytophthora a dostatečně rychle ošetřená přípravkem Revus Top.
Na úplný závěr – samozřejmě při aplikacích fungicidů platí ty samé zásady, o kterých psal Peregrin Pavel ve svých článcích o škůdcích a ochraně proti nim. Pamatujte vždy na to, že nejde jen o zdraví kaktusů, ale hlavně toho našeho. A přeji vám, abyste se s houbami setkávali jen tam, kam patří, a ne ve svých sbírkách.
Vážení čtenáři novin:
Tímto dočasně končí náš seriál "Škůdci, choroby, ochrana a prevence". Děkujeme velmi autorům (Peregrin Pavel, Čáp Jan) za poskytnuté materiály a spolupráci při vytváření článků. Je pravděpodobné, že v tomto seriálu budeme ještě v budoucnosti pokračovat. Aktuálně domlouváme témata i autory. Nyní bychom ale chtěli dát prostor čtenářům, aby zveřejněné články doplnili o své zkušenosti, názory a dotazy. Prosím, zašlete nám je na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi je zveřejníme.
Děkujeme
Redakce INCACT.CZ |
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.