V roce 1985 jsem přivezl semínka z Jižní Afriky, z oblasti Knersvlatky, různých druhů živých kamínků, čeledi Masembryanthemaceae, jako například argyrodermy.
Krásné hladké rostlinky, s ca 2-3 cm hlavičkami. Jeden známy mnichovský zahradník jich vypěstoval tisíce a ihned první rok to byla nádherná záplava květu. Hlavně druh A. delaetii kvete v barvách od bílé až po tmavě červenou. Odvezl jsem si rostlinky ve 3 základních barvách, zasadil jsem je do bonsajové misky 10x10 cm, 3 cm vysoké, do substrátu z jemné pemzy a křemičitého písku. Rostlinky jsem dodnes nepřesadil a rostou velmi úspěšně každý rok, jako by měly nekonečný život. Asi 3-5 krát za rok, hlavně na konci leta, zaplavím misku, která nemá odtok, vodou až po okraj. Voda se vypaří, rostliny se nacucají a začátkem října nasadí květy v době, kdy přichází také druha vlna květů u Ariocarpusů. Z nedostatku místa jsem se jihoafrickým druhům příliš nevěnoval, ale přece jenom obdivuji tu úžasnou životaschopnost nejenom argydorerm, ale i konofyt, které rostou v přírodě někdy na úplně holých skalách, nebo litopsy rozšířené ve velké části celé Jižní Afriky.
Tyto rostliny jsou krásný doplněk k našim kaktusům, protože kvetou na podzim v době, kdy zřídka vidíte něco v květu. Snáší nízké teploty, snášejí i dost vody, ale musí se pak substrát nechat úplně vyschnout, než zalejete podruhé. Rostliny se každý rok obnovují, ze starých scvrklých hlav vyrostou nové a pak mohou mít vlastně nekonečně dlouhý život, pokud nezajdou na hnilobu.
Argyroderma delaetii
Argyroderma delaetii, Knersvlakta, 1985.
Conophytum spec. Gifberg.
Gibbaeum pubescens
Pleiospilos nellii