Rubrika ZADÁNO PRO KAUDEXOFILY
Fockea edulis (Thunbg.), je kaudiciformní sukulentní rostlina, jejíž výskyt byl zaznamenán především na území Angoly a Namibie.
Má velmi proměnlivý kaudex (v přírodě zůstává celý pod zemí). Pokud si výjimečně udrží spíše kulovitý tvar, může ve vysokém věku dorůst až 30 cm v průměru. Rostlina patří do čeledi Asclepiadaceae (klejichovité). Zpočátku nesukulentní vegetační výhony ve druhém roce dřevnatějí a odspodu se rychle vyholují, protože listy zasychají po prvním delším přísušku. Květy jsou velmi drobné, jen 1 až 2 cm široké, žlutozelené pěticípé hvězdičky ve zvonkovitém kalichu. Vyrůstají v paždí listů v květenství se dvěma až šesti květy, po opylení vznikají údajně plody podobné luskům o délce 4 až 6 cm. Fockea edulis je rostlina dlouhověká, množí se hlavně semeny, v nouzi též řízky ze spodních částí jednoletých výhonů, které mohou zakořenit i v čisté vodě.
V roce 2019 mi jeden sbírkový kousek kvetl a to mě přimělo k opakovanému cvakání spouště digitálního foťáku. A když mi do sbírky přibyly 2 rostliny z pozůstalosti po našem předsedovi J. Beranovi, tak jsem měl pádný důvod k prohlídce archívu starších fotek.
Na prvním snímku je v roce 1998 sesazená dvojice 12 let starých semenáčů, na druhém jeden kus přesazený v roce 2000, na třetím je tatáž rostlina vyfocená v září 2019, na čtvrtém snímku je pohled na rostlinu shora, na pátém obrázku je zhruba 15 let stará rostlina původem ze sbírky zesnulého Jindřicha Berana a na závěr je pohled na detail květů.
Fockea edulis - duo z roku 1998.
Fockea edulis v roce 2000.
Fockea edulis v roce 2019.
Fockea edulis v roce 2019.
Fockea edulis od Jindřicha Berana.
Fockea edulis - detail poupat.
Tímto příspěvkem chci popřát všem příznivcům internetových novin do roku 2020 hodně zdraví a radosti z povedených výpěstků našich milovaných K+S.