Slovo bývalé není myšleno nějak záporně, protože ti dva, co dále uvedu v textu, byli svého času excelentní pěstitelé a znalci K+S.
Jako první, na kterého vzpomínám nejenom při stěhování kytek na letní stanoviště, je Karel Kracík († 8. 8. 2015) ze Štikova u Nové Paky, s kterým jsem se osobně setkával nejméně třikrát během sezóny (viz také článek "Vzpomínka na Karla Kracíka).
Karel Kracík (zdroj https://jicinsky.denik.cz/, Míla Pour, 2009)
Karel byl stejný ročník narození jako já a měli jsme stejné zaujetí pro pěstování kedrostisů a jiných okrasných brambor původem z Afriky. Na přiloženém obrázku je krásný kaudex Ibervillea sonorae, který mi přivezl z Mexika v roce 2008, a dodnes u mě doma bez problémů přežívá.
Nezapomenutelná byla setkání s opékáním prasátka na dvorku před jeho skleníky, kde jsme se setkali mimo jiné i s hosty ze zahraničí (z Rakouska, SRN, nebo Velké Británie) a kde nechyběli přehlídky vypravěčů vtipů Saši Táslara a Zdeňka Červinky.
Druhý kamarád, který už bohužel nežije, je Miroslav Kaloš (1948 – 1. 4. 2020) ze Žatce.
S Mírou jsem nebyl v kontaktu tak dlouho jako s Karlem K., ale to nevadí, také mám doma od něho nějaké exempláře. Mimo jiné už 4. rok pěstuji obří česnek (původem z Ruska, jeho palice má jen 3 Stroužky, ale váží neuvěřitelný 1 kilogram).
Míra Kaloš nás opustil po vážných a opravdu těžkých zdravotních problémech a musím připomenout, že to byl expert na pěstování čehokoliv. Obdivoval jsem jeho každodenní pracovní nasazení. Celé léto trávil na zahradě, kde zaléval, okopával, sklízel a své výpěstky (brambory, melouny, papriky, rajčata, 10 odrůd česneku, okurky) uměl konzervovat různými způsoby. V září nechyběl na výstavách KK Žatec, kam vozil své obrovské gruzony a kolekce agáví. Pravidelně jezdil na naše výstavy (KPKS Roudnice) do Libochovic, a na otevírání sezóny do DKnL, a samozřejmě i na zamykání sezóny v Chrudimi. K tomu všemu zvládal úspěšně funkci předsedy územního sdružení Českého zahrádkářského svazu.
Miroslav Kaloš na výstavě v Libochovicích.
Miroslav Kaloš (vlevo), návštěva u Josefa Humla (2015).
Miroslav Kaloš, 2017 (fotoarchív Klubu kaktusářů Ostrava – Pavel Klouda).
Miroslav Kaloš, 2017 (fotoarchív Klubu kaktusářů Ostrava – Pavel Klouda).
Miroslav Kaloš, 2017 (fotoarchív Klubu kaktusářů Ostrava – Pavel Klouda).
Sbírka Miroslava Kaloše (nádvoří domu), foto Kuták Petr.
Miroslav Kaloš (foto Kuták Petr).
Miroslav Kaloš (foto Kuták Petr).
Komentáře
Míra byl můj velký kamarád, kterého jsem poslední dobou všude vozil na kaktusářská setkání. Jeho zbírka snad skončí podle jeho přání v Botanické v Teplicích.
Moje poslední fotky jsou z Žatce 7.9.2019.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.