Tímto dalším příspěvkem navazuji na předchozí osvětu typů hybridních astrofyt a jejich jmen, vzniklých v minulosti v kolébce těchto zajímavostí - v Japonsku. Tentokrát jde o typ „Ooibo“ (výslovnost v Japonsku - krátce IBO).
Znakem tohoto typu jsou husté, plstnaté areoly. Vyskytuje se napříč všemi druhy rodu Astrophytum, ovšem nejčastěji a nejefektněji u A. asterias.
Některé znaky těchto rostlin připomínají chlupaté zadečky velkých jedovatých pavouků, ale s rozdílem, že zde má člověk tendenci si je pohladit a pohrát si s nimi jako s plyšovou hračkou.
Typ je zastoupen u všech známých forem A. asterias, jak u klasických vločkovaných, tak i nudálních, jako je např. Kikko, Fukuryu a další.
Množení semeny při křížení obou rodičů s tímto znakem je poměrně úspěšné a v následných generacích je možné vždy několik hezkých rostlinek objevit. Nespěchejte však se selekcí, často se výjimečné vlastnosti projeví až po dvou, třech letech. Pravokořenný semenáč vykazuje znak Ooibo až ve velkosti 2-3 cm.
Při roubování drobných semenáčků se Ooibo vykresluje dříve. Opět je zřejmá podpora velké energie přicházející z podnože a tím i umocňování tohoto znaku.
Zde je hybrid, vzniklý křížením A. asterias a A. crassispinum Buffalo. Vytrnění je potlačeno, ovšem zůstává zřetelně ostřejší žebro a po matce znak Ooibo.
Z rostliny na fotografii se nedařilo po 2 roky, které uplynuly od dovozu z Thajska, získat semena. Typově je velice zdařilá a proto jsem se rozhodl pro pokus namnožit rostlinu rozroubováním segmentů žeber.
Nyní jsem ve fázi očekávání, až jednotlivé segmenty začnou většinou v místě styku s podnoží vytvářet nové hlavičky. O výsledek se s čtenáři našich novin rád podělím.
Závěrem je zde tato 17 cm široká kytka A. asterias v. nudum Ooibo Kikko Fukuryu, roubovaná na Hylocereus.
Tato neuvěřitelně krásná rostliny byla importovaná z Thajska asi před deseti lety jako malý,roubovaný semenáč.