Tak zase přišla řeč na ty kytky. No co také jiného čekat, že? To se mně Pavel P. optal, jak to dělám, že mám tak krásnou kytku. Samozřejmě, provokoval, a tak došlo k tomu, že posílám fotečky svého letitého Echinocereus coccineus.
Jedná se o vítěznou kytku mezinárodního setkání pracovní skupiny Echinocereus v roce 2014, kterou jsem získal přímo od předsedy představenstva sdružení Arbeitsgruppe Echinocereus der Deutschen Kakteen-Gesellschaft, pana Martina Haberkornema.
V té době byl trs už více jak třicetiletý, tedy dnes mu už táhne na čtyřicítku. Ale spíše více rozpovídám o tom, jak se jí daří, a jak na ni, abyste z ní v našich podmínkách dostali její krásu také v podobě květů.
Prvotní a zcela neoddiskutovatelné je zimování. Je opravdu druhořadé, v čem budete rostlinu pěstovat, ale správné a řádné zimování vám neodpustí žádný z echinocereusů. Tento trs je celoročně venku, zimování bez jakéhokoli temperování. Tedy pokud je venku -25°C, tak je u kytky ta samá teplota. Je pouze chráněna proti dešti. Za mnoho desítek let mám vyzkoušeno, že bez velmi chladného a maximálně světlého zimování se u tohoto rodu dočkáte květů jen těžko, nebo sporadicky. Pokud se jedná o skutečně zimovzdorné rostliny, tedy z lokalit, kde se velmi nízké teploty předpokládají, tak je přemrznutí dokonce nutností. Mám pár obrázků, kdy je tato rostlina zcela obalena ledovými krystalky a jehlicemi a těla jsou potažena ledem. To se stává v případě, že díky vysoké vlhkosti u nás natáhne pod stříšku mlha nebo vysoká vlhkost, která při následující nízké teplotě vytvoří na rostlinách úplné krusty. K takovému zimování rozhodně nenabádám, to už je poměrně velmi riskantní a nebezpečné.
Zálivka nárazovitá, méně je vždy více. Nejdůležitější je dodat závlahu časně zjara, já pokud to je možné zalévám sněhem. Rostlina musí být při prvních dubnových vedrech a slunných dnech už dávno zase vyschlá, jinak se podpaří a může začít zahnívat. A hnojení? No pochopitelně. Inertní substrát nic neobsahuje a ze samotné vody ještě nikdy nic nevyrostlo. Dodání živin ve správném poměru a době je tedy nutné. Nepěstujeme ale okurky nebo salát a dávka živin a typ hnojiva, tedy poměr N-P-K a prvků, tomu musí odpovídat. Přehnojená rostlina sice bude půlmetrová, ale stěží zakvete.
Echinocereus coccineus
Echinocereus coccineus
Petr Trafina a Echinocereus coccineus