Astrophytum coahuilense
Hned ze začátku chci říct zásadní věc - i když je A. coahuilense velmi podobné a často se plete s A. myriostigma, o kterém napíšu příště, nejsou si vůbec příbuzné. O rozdílech svědčí několik markantních odlišností.
Astrophytum coahuilense, Cerro Bola (foto Kunte Libor).
A. coahuilense kvete podobně jako A. capricorne asi o polovinu menším žlutým květem s červeným jícnem, kdežto podobné A. myriostigma kvete sírově až sytě žlutě. V barvě jícnu květu se často objevují i rezavé až nahnědlé tóny.
Astrophytum coahuilense PT 509, severně Ahuichila, Coahuila (foto Tůma Pavel).
A. coahuilense po vzájemným opylení s A. myriostigma nevytvoří plody (a opačně).
A. coahuilense se, na rozdíl od myriostigmy, pyšní hustým, křídově bílým, huňatým kožíškem, z toho nejpřepychovějšího materiálu.
Astrophytum coahuilense, Viesca, Coahuila (foto Pavlíček Pavel).
Astrophytum coahuilense, El Amparo (Villa Real) – místní domorodci se pyšní nádherným exemplářem na své kaktusové skalce. Bílý povrch rostliny připomíná ušlechtilou plíseň na Králi sýrů - hermelínu.
Řeknu vám otevřeně – kdybych byl dnes mladým kaktusářem, první semena, co budu hledat, jsou tato. Za deset, dvacet let bych měl úžasné kytky k chlubení, za třicet let to bude dominanta sbírky. Žádná reklama to není, pro tento rok jsou semena vyprodána.
Astrophytum coahuilense PA 0673, Sierra Zavaleta, Coahuila (foto Antálek Petr).
Jak jméno druhu napovídá, jedná se o rostlinu, která obývá suché, kamenité stráně v mexickém státu Coahuila a její výskyt sahá až po východní část státu Durango. Rostliny se lokalita od lokality odlišují jen nepatrně. Například semenáčky od Boquilla de La Perlas mají nahnědlé nové vločky. Populaci od Lerdo svého času šířil Jirka Krechovský, poněkud se od ostatních lišily ostřejšími žebry.
Tuto rostlinu si před lety přivezl Bušek Josef z Lerdo. Jak vidět – některé parádnice se dokážou i půvabně zavrtět.
Jako většina astrofyt, i naše kytka roste na vápencovém podkladu, takže do substrátu přidávám asi 10–15 % drceného vápence. Staří kaktusáři přidávali zbytky z malty, z bouračky, nebo zvětralé omítky.
Další povídání najdete na stránce https://www.cact.cz/galerie_test/galerie.htm, v podstránce Galerie, kde o nich hezky píše znalec a cestovatel MUDr. Roman Staník. Píše se tam, že dorůstají velikosti až půl metru, já je nikdy tak velké neviděl. Najdete tam také další povídání třeba o tom, kdo a kdy kytičku popsal, nebo jak se vyvíjelo jméno, tedy odborně názvosloví (i když kytky nemají názvy, ale jména).
Jedna ze stařičkých rostlin z Cerro Bola, která pod tíhou let už roste spíše poléhavě a blíži se zmiňované délce 50 cm (foto Musil Jiří).
Poblíž osady La Pe (Fe) je k nalezení jen velmi málo rostlin. Jak je vidět, jsou tu rostliny jak s tupými, tak i s ostrými žebry.
Astrophytum coahuilense PT 532, La Pe (La Fe), Coahuila (foto Tůma Pavel).
Nejznámějším, až posvátně krásným místem, kde se docela hustě vyskytují, je kopeček za ruinami vesnice Cerro Bola, při dálnici MEX 40 – viz článek http://www.incact.cz/index.php/2019/rijen-2019-210/359-cerro-bola.
Cerro Bola je další z kultovních míst, kde je dobré při západu slunka posedět, otevřít si cerveza familiar, zapálit doutníček a vnímat kouzlo okamžiku, místa...
Astrophytum coahuilense PT 508, Sierra de Parras (západně Tanque Menchaca), Coahuila (foto Tůma Pavel)
Astrophytum coahuilense PT 509, severně Ahuichila, Coahuila (foto Tůma Pavel)
Astrophytum coahuilense PT 289, Boquilla de las Perlas, Durango (foto Tůma Pavel).
Astrophytum coahuilense PT 289, Boquilla de las Perlas, Durango (fotoTůma Pavel)
Astrophytum coahuilense, Sierra Mayrán, Coahuila (foto Horal Jiří).
Astrophytum coahuilense, Ciudad Lerdo, Durango (foto Horal Jiří).
Astrophytum coahuilense, La Pe (La Fe), Coahuila (foto Horal Jiří).
Astrophytum coahuilense, Boquilla de las Perlas, Durango (foto Horal Jiří)
Orientačbí oblast výskytu a místa pozorování A. coahuilense (klikni pro zvětšení), zdroj https://www.inaturalist.org/
Tolik v krátkosti o dalším krásném druhu z malého rodu Astrophytum.
Za pomoc rád a vděčně děkuji přátelům P. Antálkovi, J. Buškovi, J. Horalovi, L. Kuntemu a P. Tůmovi, kteří velmi ochotně pomohli svými dokonalými snímky.