Milí čtenáři I.N. novin, toto je pouze dovětek k seriálu o Cereusech, který jste mohli číst v roce 2017 a 2018. Rád bych Vám ukázal několik nových krásných Cereusů,
které se ocitly v mé sbírce a k tomu dva snímky květů cereusů, které v době seriálu nekvetly, nebo jsem květy nezastihl otevřené.
Coleocephalocereus flavisetus
Coleocephalocereus flavisetus na obrázku je zářným příkladem toho, jak si z chrudimské burzy nečekaně přivézt nevšední cereusy. V záplavě stejně velkých kaktíků na platíčkách u jednoho zahraničního prodejce byly snadno přehlédnutelné, jen podrobnější průzkum jmenovek ukázal, že se tu skrývají zajímavé věci a to za 2 eura. Ještě jsem tam objevil dva exempláře jednoho dosti vzácného Cipocereusu, ty se však nedožily vánoc, a to jsem je od nákupu už nezalil.
Loxanthocereus acanthurus
Na obrázku je Loxanthocereus acanthurus, JIR 47, z peruánké Matucany, který mi takto vykvetl jako první z několika druhů, ačkoliv mám ve sbírce i větší exempláře tohoto zajímavého rodu.
Pilosocerus gaumerii
Pilosocereus gaumerii, od Rancho San Juan z Yucatanu, je jeden z několika málo mexických druhů tohoto nádherného velkorodu. Tento Pilosocereus se dále vyskytuje téměř na všech karibských ostrovech. Semenáčky tohoto krásného druhu jsem získal od kamaráda Zlatka Janeby, skvělého cestovatele a znalce kaktusů obou kontinentů.
Pilosocereus braunii
Další cereusy, které se mi objevily ve sbírce, jsou dva semenáče Pilosereusu braunii (na jmenovce stálo brownii), zakoupené tuším v Hornbachu. Zřejmě se asi jedná o Pilosocereus gounellei ssp. zehntneri, který byl popsán o 30 let dříve než P.braunii, ale mě připadá, že se zatím trochu liší. Proto si toto jméno na jmenovce s trochou naděje ještě nějakou dobu ponechám.
Haageocererus divaricatispinus
Na posledním, pátém obrázku je úžasný Haageocereus divaricatispinus, který již takto kvete každý rok. Protože květy vydrží jen den či dva, mám málo příležitostí ho zastihnout s otevřeným květem. Letos se to podařilo a tak tu parádu můžete sdílet se mnou.