Mirek je můj ročník, a cestu za moře jsme spolu plánovali ještě za totality. Jak se tu poměry uvolňovaly, dostali jsme pozvání z USA s příslibem finančního krytí a v dubnu 1990 jsme vyrazili do USA a také se Stevenem Brackem na 14 dnů do Mexika.
O tom se dočteš i v zajímavém příspěvku Oldy Fencla, který se o nás před 20 lety týden postaral:
https://www.cact.cz/noviny/2001/12/osud10.htm
Jaromír Sladkovský už není mezi námi, zemřel v roce 2014.
Na Mirka si s úctou určitě vzpomenu vždy, když se vždy na jaře na Lobivia longispina objeví černá, chlupatá poupátka, která začátkem května rozkvetou velmi zajímavým, hezkým květem.
Dlouhá léta jsem měl na jmenovce napsáno „sběr J. Sladkovský, Nevada de Acay, Arg.“.
Snažil jsem se pak zapátrat, jestli Mirek k této kytce nevedl nějakou bližší evidenci. Díky Láďovi Šormovi (taky z Hořic) jsem se dozvěděl, že tenhle skvost nalezli na své společné cestě v Argentině a oba k nálezu přiřadili své studijní číslo. Mirek JS 145, Láďa si lokalitu označil jako VS 103A, La Encrucijada, Bol.
Na lokalitě tehdy nalezli jediný plod, ze kterého existují i rostliny v mé sbírce. Pro svou výjimečnou krásu i odolnost jsou ceněny a opatrovány i v mnoha sbírkách nejen v Česku, ale i v Evropě. Chrudimský kaktusář ji nabízí pod katalogovým číslem 2408,2.
Lobivia longispina JS 145 (VS 103A), Nevada de Acay, Arg.
Nemám mnoho lobivek ve své sbírce, mnoho jsem jich pustil ve prospěch echinocereusů nebo Mexika. Ale tyhle kytky tu do mého skončení zůstanou a vždy si na Mirka a na společně strávené chvíle v divočině rád vzpomenu.
Komentáře
Asi před deseti lety jsem dovezl několik kamínků a dal mu je na hrob v Hořicích. A jestli se na nás dívá a a sedí s A.V.Fričem u ohně a vedou dlouhé diskuze tak ho to jistě potěšilo.
Mirku, ta pila na Santa Terezitě ještě stále stojí, i ty kmeny obrovských rozměrů a průměru co nikdo nepořeže tam leží.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.