Anacampseros retusa von Poellnitz (1929)
Mírnou podobnost s již dříve představeným A. comptonii lze pozorovat u druhu A. retusa. Rostlina má výrazně ztluštělý kořen, nad povrchem se objevuje více či méně zploštělá růžice výrazně trunkátních listů s výraznou hrbolatou ploškou na horní straně listů.
Ty jsou větší a špičatější než u A. comptonii. Růžový květ menší velikosti je snadno zaměnitelný s květy dalších druhů, zatímco semena se dají odlišit díky výrazným papírovým jehličkám na povrchu. Podobný vzhled mají, pokud opomeneme některé druhy bývalého rodu Avonia, jen semena druhů A. filamentosa (ten je sloupkovitější a chlupy mezi listy jsou hustější) a A. pisina (má méně listů a chybí mu chlupy mezi nimi). A. retusa se objevuje od jihu Namibie směrem k jihu přes Namaqualand až po Ceres Karoo.
Ve sbírkách se objevují některé formy A. retusa: husté vatovité chlupy má A. retusa f. lanuginosa, tmavě červené listy A. retusa f. rubra a třetí je mně neznámá A. retusa f. parva.
K pěstování A. retusa musím poznamenat, že se mi většinou nevyplatilo provádět zálivku tzv. na list - voda se v nízké růžici drží déle, než je zdrávo.
Ve zkratce:
Kořen: výrazně ztluštělý
Listy: trunkátní (uťaté), zašpičatělé, v přízemní růžici
Vlasy: bílé, různě početné, občas vatovité, do 15 mm
Květenství: krátké s menšími květy o průměru do 11 mm
Semena: s výraznými bílými jehličkami
Anacampseros retusa, Avondrust
Anacampseros retusa, Steinkopf
Květ A. retusa
Rostliny A. retusa ve skupině se zdánlivě podobají rostlinám A. comptonii
Semenáčky A. retusa
Ztluštělý kořen A. retusa
Semena A. retusa s typickými bílými jehličkami
Vlnatý A. retusa f. lanuginosa
Semena A. retusa f. lanuginosa
A. retusa f. rubra s růžicemi červených listů
Anacampseros recurvata Schönland (1903)
Pro tento anakampseros, v minulosti zařazený do rodu Avonia je typický ježatý vzhled, způsobený množstvím dlouhých šupin se žlutým až hnědým středovým proužkem. Šupiny trčí a všelijak se kroutí mezi zakulacenými listy na stonku s několika postranními větvemi (délka do 7 cm). Není to jen tak, plní funkci jakési přirozené „stínovky“. Kaudex A. recurvata je jen mírně naznačený, bílé květy slabě voní. Semena hruškovitého tvaru pokrývají drobné bílé bradavičky.
Rostliny A recurvata se dělí na několik poddruhů. Tetraploidní A. recurvata ssp. recurvata se dá najít v jihoafrickém Richtersveldu (provincie Severní Kapsko), konkrétně v oblasti západně od města Pofadder až k městu Steinkopf. Šupiny rostlin tohoto poddruhu mají hnědožlutý středový proužek a prohýbají se směrem ke stonku i od něj. Diploidní A. recurvata ssp. minuta by se měl vyskytovat v okolí Maraisvlei, což je malá osada zhruba na půl cesty mezi městy Pofadder a Upington. Rostliny tohoto poddruhu mají tenčí stonky, šupiny mezi listy mají žlutavě zelený středový proužek. Občas se uvádí ještě třetí poddruh A. recurvata ssp. buderiana, který by měl růst v oblasti Hellskloof (opět Richtersveld).
Areál výskytu A. recurvata se prolíná s areálem na zběžný pohled podobného druhu A. papyracea a je možné, že oba druhy mohou vytvářet mezidruhové hybridy.
Ve zkratce:
Kaudex: jen mírně naznačený
Listy: zakulacené
Šupiny: prodloužené, pokroucené, se žlutozeleným či žlutohnědým středovým proužkem
Květ: bílý, voňavý
Semena: s drobnými bílými bradavičkami
Anacampseros recurvata, Pofadder
Anacampseros recurvata, Koerries
Semena A. recurvata s bílými bradavičkami
Pravděpodobně A. recurvata ssp. minuta
Semena A. recurvata ssp. minuta