Translate
csenfrdeitrues

Přihlásit se  

Přihlášení pro autory článků a správce stránek.

   

časopis kaktusy

Ovlivňují fáze Měsíce klíčení?

Kdo hodně vysévá, zajisté chce, aby se jeho výsevy povedly a snaží se pro to udělat maximum. Od pečlivého vyčištění semen, přes jejich dezinfekci a sterilitu substrátu až po vhodnou teplotu výsevu. Samozřejmě, co kaktusář, to trochu jiný pohled na tuto problematiku a z toho pramenící odlišný postup. Jednou z možností, která se nabízí, je výsev semen dle fáze Měsíce.

 

VYSEVY-8

Výsev na normální substrát s pokryvem drceného vápence (foto Pavel Pavlíček)

 

Není to metoda nová, již před mnoha roky o ní v kaktusářském ostravském měsíčníku Ostník pojednával MUDr. Plesník. Podstata této metody má spočívat v tom, že semena se sejí zhruba týden před úplňkem Měsíce, v této době má u nich docházet ke změnám nutným pro klíčení a úplňkem samým to má vrcholit, poté semena mají začít masivně klíčit.

Někdo může právem namítnout, že semena kaktusů se dají sít po celý rok a je jedno kdy, v kterém období toho kterého měsíce a stejně vyklíčí. S tím se dá samozřejmě souhlasit, nicméně výše zmíněný článek pojednává o větší úspěšnosti výsevů provedených právě před úplňkem Měsíce.

 

vysev-po-mesici

Výsev po měsíci (foto Jarda Chvastek)

 

Já osobně s touto teorií souhlasím také, ale z jiné příčiny, než je přímé působení Měsíce na semena. Tou příčinou je podle mého názoru kolísání atmosférického tlaku.

Kdo trochu více pozoruje přírodu, jistě si povšiml, že v období před úplňkem bývá stálé počasí, s poměrně vysokým tlakem vzduchu. Většinou to úplňkem vrcholí a hned po něm dochází velice často k velkému poklesu tlaku, přechodu fronty a změně počasí. Mám vypozorováno, že pokud je pěkné počasí a vysoký tlak vzduchu, můžu sít, jaká chci semena a ke klíčení nedojde, nebo jen naprosto minimálnímu, ale k bouřlivému klíčení dojde vždy až po poklesu tlaku. Ke změnám tlaku vzduchu dochází samozřejmě i nezávisle na úplňku, ale právě v jeho období bývají ty rozdíly nejmarkantnější a to dle mého vysvětluje tuto teorii.

Samozřejmě, že je zapotřebí, aby semena stačila patřičně nabobtnat. Na kaktusářském plzeňském fóru se kdysi objevila tabulka převzatá z německého originálu, kde autoři uvádějí vhodné dny pro výsev semen pro jednotlivé měsíce vždy zhruba tři dny před úplňkem. Dle mého názoru je to pozdě a vhodnější pro tuto metodu je sít zhruba 7 dní před úplňkem.

 

20220930_111441_Haw_x_Gast_hybrid_2_Fabian_L-vysev2022

Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)

 

Že to ale nemusí stačit, doložím na své zkušenosti, kterou jsem udělal někdy před osmi lety.

Vyséval jsem tehdy v lednu, 7 dní před úplňkem a panovalo pěkné počasí s vysokým tlakem. Byla vyseta semena různých rodů, od echinokaktusů po mediolobivie. Minul úplněk, minul již čtrnáctý den po výsevu, a kromě možná dvou-třech vyklíčených semen nic. Vůbec nic se nehýbalo. Počasí i po úplňku zůstalo tehdy stejné, modrá obloha, zima, vysoký tlak. Až zhruba 16. den v noci začala přecházet teplá fronta, padal sníh s deštěm a tlak prudce poklesl. Za dva dny jsem se šel podívat do misek a našel jsem to, co jsem očekával-pukající a klíčící semena ve velkém množství. Tedy nikoliv úplněk, ale tlak vzduchu, respektive jeho dramatický pokles byl oním spouštěčem.

Něco podobného jsem kdysi zažil i v práci, kdy krávy se telily také po poklesech tlaku, pokud panovalo stálé počasí a vysoký tlak, nic se nedělo a k otelení nedocházelo.

 

20220930_111140_Haw_x_Gast_hybrid_2_Fabian_L-vysev2022

Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)

 

Teorie klíčení před úplňkem Měsíce má své zastánce i odpůrce, ale určitě stojí za to si ji vyzkoušet v praxi a soustředit se na to, jestli tlak vzduchu ovlivní podstatným způsobem klíčení. Podle mého pozorování a zkušenosti nejvíce takto reagují výsevy v měsíci listopadu a prosinci, trochu méně v lednu, únoru a březnem to končí. V těchto měsících se počasí po úplňku většinou skutečně podstatně „láme“ a také se v tomto období asi nejvíce vysévá, protože kaktusáři mají k dispozici prakticky celý výsevní sortiment. Teorie tlaku vzduchu platí podle mě po celý rok, ale v těchto měsících se projevuje nejmarkantněji, v létě to zase bývá před a po bouřce. Ale to je již jiná kapitola.

 

20220930_111220_Haw_x_Gast_hybrid_2_Fabian_L-vysev2022

Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)

 

 

Peregrin Pavel
Author: Peregrin PavelEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Agronom


Pin It
4.8260869565217 1 1 1 1 1 (23 hlasujících)

Komentáře   

0 #1 Milan Dumanov 2022-12-16 19:40
Niečo na tom bude - zmeny fázy Mesiaca sa prejavujú zmenou intenzity dopadu polarizovaného svetla (aj to len vtedy, keď je Mesiac nad obzorom). Ale zmeny tlaku vzduchu majú významný vplyv na väčšinu živých tvorov, od rastlín až po meteosenzitívnych ľudí. Vďaka za radu - vyskúšam.
Citovat
0 #2 Petr Antálek 2022-12-16 20:34
Dalo by se to celkem empiricky ověřit. Stačí mít pár stovek semen sklizené z jedné rostliny, např. pár plodů z Ferocactus glaucescens, nebo Eriocereus jusbertii. Namíchat substrát, rozdělit ho do květináčků, do každého pak vysít sto semen. Udělat těch květináčků třeba čtrnáct, nebo dvacet osm. Dát je na stejné místo a postupně je den po dni jeden za druhým začít zalívat. No a po měsíci by se vidělo, ve kterém květináčku to klíčilo nejlíp. Jsem poněkud skeptický z nějakého relevantního výsledku.
Citovat
+1 #3 pavel peregrin 2022-12-17 12:42
Zdravím, tak samozřejmě výše mnou uvedený text není nijak vědecky podložen, jde jen o dlouhodobé pozorování a moje domněnky :-). Pokud by se tímto někdo chtěl opravdu seriózně zabývat a podrobit tuto teorii pokusům, pak se domnívám, že by bylo potřeba ještě podstatně větší množství semen, aby bylo možné vysévat velká množství naráz a současně s určitým časovým odstupem a dále, mít přesné záznamy o tlaku vzduchu v momentu výsevu, v průběhu bobtnání semen a v momentu klíčení, současně s průběhem křivky tlaku vzduchu. Tedy přesný průběh této křivky po celou dobu. Získané výsledky pak zhodnotit některou ze statistických metod.
Citovat
0 #4 Pavel 2023-01-15 17:54
Vliv fáze měsíce na klíčení rostlin byl popsán velmi často a i věděcky. Jde ovšem o vliv na energii klíčení..., nikoliv o klíčivost. PP.
Citovat
Přidat komentář

   
Copyright © 2024 Internetové noviny o kaktusech a sukulentech. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.