V říjnu 2017 jsem se svými přáteli projížděl poloostrov Baja California. Jednou z lokalit, kterou jsme navštívili, byl i ostrov Isla Cerralvo.
Tento devátý největší ostrov Mexika leží v Kalifornském zálivu a sousedí s městečky El Sargento a La Ventana. Ostrov je neobydlený. Nejvyšší vrchol dosahuje výšky 771 m n.m. Na západě ostrova je několik pláží, zatímco na východě hory padají do zálivu. Geologický podklad tvoří hlavně žula a související přeměněné horniny. Z fytogeografického hlediska patří do tropické oblasti (Cape Lowlands). Průměrné roční srážky se pohybují mezi 200 až 300 mm, přičemž většina srážek spadne od září do listopadu.
Po příjezdu do El Sargento jsme hledali rybáře, který by nás převezl na ostrov. K večeru se nám to podařilo, a tak jsme druhý den ráno nastoupili do loďky vydali se vstříc ostrovu. Voda v zálivu byla klidná a plavbu nám zpříjemnilo několik delfínů. Hned po vystoupení na břeh jsme spatřili několik rostlin Ferocactus diguetii, které dosahovaly výšky přes 2,5 metru. V křovinách blízko pláže rostla i Cochemiea poselgerii. Jak jsme postupovali do vnitrozemí ostrova, přibývaly i další Ferocactus diguetii. Vyrůstaly z kamenitého substrátu, ale i přímo ze skalních štěrbin. Objevili jsme i Mammillaria cerralboa a pak ještě jednu mamilárii. Nejvíce rozšířeným kaktusem byl Pachycereus pecten-aboriginum, který pokrýval zdejší svahy jako les. Doprovodnou vegetaci tvořily rostliny rodu Bursera, z čeledi lilkovitých Solanum hindsianum a čeleď Euphorbiaceae zastupovala Euphorbia polycarpa.
Rostliny Ferocactus diguetii na Isla Cerralvo nejsou tak velké, jako jejich bratři na Isla Santa Catalina, ale určitě jsou stejně atraktivní.

Obr. 1: Isla Cerralvo

Obr. 2: Isla Cerralvo
Obr. 3: Isla Cerralvo

Obr. 4: Ferocactus diguetii

Obr. 5: Ferocactus diguetii

Obr. 6: Ferocactus diguetii

Obr. 7: Ferocactus diguetii

Obr. 8: Ferocactus diguetii

Obr. 9: Ferocactus diguetii

Obr. 10: Ferocactus diguetii

Obr. 11: Ferocactus diguetii

Obr. 12: Ferocactus diguetii

Obr. 13: Cochemiea poselgeri

Obr. 14: Mammillaria cerralboa

Obr. 15: Pachycereus pecten-aboriginum

Obr. 16: Solanum hindsianum

Obr. 17: Euphorbia polycarpa

Obr. 18: Euphorbia polycarpa