Translate
csenfrdeitrues

Přihlásit se  

Přihlášení pro autory článků a správce stránek.

   

časopis kaktusy

33a 06

33b 06

Stenocactus coptonogonus (Lemaire) Berger, Kakteen, p. 346, 1929
Echinocactus coptonogonus Lemaire, Cact. Aliq. Nov. Descr., 23, 1838
Echinofossulocactus coptonogonus (Lem.) Lawrence, Loudon Gard. Mag., 17: 317, 1841
Echinofossulocactus coptonogonus (Lem.) Lawrence var. major (Lem.) Lawrence, Loudon Gard. Mag., 17: 317, 1841
Brittonrosea coptonogona (Lem.) Speg., Anales Soc. Cienc. Argent., 96: 69, 1923
Ferocactus coptonogonus (Lem.) N. P. Taylor, Cact. Succ. J.GB, 42: 108, 1980

Jméno coptonogonus vystihuje charakter žeber "se zářezy" tj. silná masivní žebra jsou přerušována hlubokými zářezy, ve kterých vyrůstají zapuštěny areoly s trny. Druhý význam jména by mohl vystihovat nápadné otrnění na žebrech rostlin (řec. koptó = bodám, píchám; -gonus = -úhlý, -hraný, s hranami.

Popis

Stonek jednotlivý, velmi vzácně odnožující, ploše kulovitý až kulovitý, někdy ve stáří krátce válcovitý, 50-100 mm dlouhý a 60-250 mm široký, temeno vpadlé, pokožka šedozelená. Žeber 13, na průřezu trojúhelníkovitá, s širokou bází, přímá až mírně zprohýbaná, až 15 mm vysoká. Areoly na každém žebru v počtu 3-4, od sebe vzdálené asi 20 mm, v mládí plstnaté později holé s výrazným mimokvětním nektariem. Okrajové trny 2, silné, dřevité, ven a dolů z areoly směřující, šídlovité, asi 10 mm dlouhé, hnědavé; středové trny 3, v horní části areoly, dřevité, směřující vzhůru, mírně zahnuté, prostřední nejdelší, až 30 mm dlouhý, zploštělý, 3-4 mm široký, hnědavý, později šednoucí, dva postranní kratší, načervenalé či sytě hnědé, později rovněž šednoucí. Květ rašící v nejmladších areolách v temeni, nálevkovitý, 20-30 mm dlouhý a až 40 mm široký, šupiny na květním lůžku a květní trubce srdcovitě dole rozšířené, papírovité, se zvlněnými okraji; vnější okvětní lístky kopinaté, purpurové, s bělavými zvlněnými okraji; vnitřní okvětní lístky jazykovité, špičaté, asi 20 mm dlouhé, narůžovělé až bělavé, s výrazným středním proužkem tmavě purpurové barvy; čnělka purpurová, blizna bílá, s 7-9 laloky; nitky tyčinek fialově růžové. Semena kulovitá, asi 1,2 mm velká. s lesklou síťovanou kaštanově zbarvenou testou a širokým výrazným hilem.

Variety a formy

Byla sice udána forma či varieta »major" ( v roce 1841), ale později se ukázalo, že se jednalo o mimořádně vzrostlého jedince, podobné exempláře je možné výjimečně nalézt na různých lokalitách. Vnitro druhové taxony proto nejsou rozlišovány, naopak lze tento druh označit za homogenní, málo variabilní a snadno identifikovatelný. je ovšem fakt, že zatímco severně od San Luis Potosí (u Ventura) rostou rostliny o šířce přes 20 cm (viz. menší obrázek). na lokalitě severně od Fresnillo (Zacatecas) rostou miniaturky, ne širší než 8 cm (viz větší obrázek).

Výskyt a rozšíření

V současné době je známo poměrně dost nalezišť na mexickém altiplánu (náhorní plošině) ve výškách asi 1800-2400 m n.m., ve státech Hidalgo, Guanajuato, San Luis Potosí a Zacatecas. Vesměs se vyskytuje v křovinatých společenstvech známých jako mezquital, tj., s dominantními nízkými xeromorfními keři různých druhů akáciovitých a jiných dřevin. Úhrny dešťových srážek se zde pohybují zhruba mezi 400-500 mm za rok. S. coptonogonus má poměrně širokou ekologickou amplitudu a roste jak na kamenitých a skalnatých podkladech, tak i na jemných písčito-jílovitých náplavech, ve stínu pod keři i na plném výsluní, na vápencových i na vyvřelých horninách. Vyskytuje se ale jen roztroušeně, nejčastěji jsou nalézány jednotlivé exempláře, nikdy jsme nepozorovali početnější skupiny na menší ploše. Vzhledem k velkému areálu rozšíření najdeme mnoho společně rostoucích druhů a rodů kaktusů a jiných sukulentů jako jsou Agave, Dasylirion, Hechtia, Yucca a řada dalších.

Poznámky

Stenocactus coptonogonus je charakteristickým druhem, který snadno poznáme v přírodě i ve sbírkách. Setkal jsem se s ním v přírodě několikrát, vždy to byly obdivuhodné, krásné kaktusy.Podle současných systematických náhledů je tento druh nejblíže příbuzný rodu Ferocactus, kam bývá někdy řazen.
Pozn. P. Pavlíček: Zajímavá je i stabilita v počtu žeber. Ačkoliv v literatuře jsou údaje dosti rozdílné a pohybují se mezi čísly 10 a 15, vždy v přírodě i ve sbírkách se zájmem tato žebra počítám. Nikdy - ať na semenáčcích nebo prastarých rostlinách - jsem nenašel jiný počet žeber než 13. Existují ovšem výjimky, ty jsou však stejně vzácné, jako (např.) nález kristátní formy. Nutno dodat, že ke stejnému zjištění jsem dospěl u dlouhé řady jiných druhů kaktusů.

Literatura

Anderson E. F., The cactus family, p. 638, 2001
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2763, 1961
Bravo Hollis H., Sánchez Mejorada H., Las Cactáceas de México, 2: 328-329, 1992
Brummitt R. K. (1987), Report of the Committee for Spermatophyta: 33, Taxon, 36: 734-735
Meyran J. Garcia, Clave de identificación de las especies de Stenocactus, Consideración sobre sus characterísticas., Cac. Suc. Mex., 48: 90-95, 2003
Pechánek J., Rod Echinofossulocactus, KK Astrophytum Brno, 1984

Pěstování

Stenocactus coptonogonus je neobyčejně půvabnou, tvrdou a cennou rostlinou, která roste a dospívá pomalu a kvete až po řadě let, a jen tehdy, má-li skutečně dobré podmínky, jsou to zejména: umístěni na plném slunci, minerální substrát, nepravidelná zálivka a vyvážená výživa (přihnojování). Vzhledem k zvýšeným nárokům na pěstování a neochotě kvést tu kulturní rostliny moc neplodí, a proto nejsou semena nabízena příliš často.Ve sbírce, při umístění na světlém místě, kvetou rostliny už při šířce kolem 5 cm, a to velmi brzy, asi tak v polovině března. Pro zlepšení ochoty ke kvetení lze doporučit zimování v chladu a na světle. Ve tmě zimované exempláře nasazují poupata mnohem později, často se květy objevují až v letních měsících.

Foto Pavel Pavlíček na přírodním stanovišti, text Jan Říha.

Pin It
   
Copyright © 2024 Internetové noviny o kaktusech a sukulentech. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.