Translate
csenfrdeitrues

Přihlásit se  

Přihlášení pro autory článků a správce stránek.

   

časopis kaktusy

04 2006 m

Digitostigma caput-medusae Velazco et Nevarez, Cact. Suc. Mex., 47: 81, 2002
Astrophytum caput-medusae (Velazco et Nevarez) Hunt, Cactaceae Systematic Initiatives, 15: 6, 2003

Jméno nového rodu je složenina odvozená od latinského slova digitus (prst) a stigma (blizna). Jméno druhu "caput-medusae" znamená "hlava Medusina", vyjadřuje podobnost stonku rostliny s dlouhými, zprohýbanými prutovitými bradavkami s bájnou příšerou, Medusou, z jejíž hlavy místo vlasů čněli hadi a kdo na ni pohlédl, zkameněl.

Popis

Rostlina jednotlivá, vzácně vícehlavá, asi 190 mm dlouhá. Hlavní kořen masitý, vřetenovitý až řepovitý, kořeny postranní tenké, vláknité, větvené. Stonek redukovaný, krátce válcovitý, porostlý dlouhými, tenkými, válcovitými bradavkami, bradavky až 190 mm dlouhé a 2-5 mm široké, při bázi na svrchní straně zploštělé, s mělkým žlábkem, pokožka drsná, porostlá krátkými bílými až šedavými chlupy. Areola dimorfní, rozdělená na část nesoucí trny,umístěná na konci, na hrotu bradavek, a na část kvetoucí, umístěnou nedaleko konce bradavky na svrchní straně, tato část areoly kruhovitá až oválná, s bělavou vatou. Trny v koncové části areoly snadno erodující, v počtu 0-4, korkovité až dřevité, asi jen 1-3 mm dlouhé, bělavé barvy, na bázi tmavší, až kávově černé. Květ široce nálevkovitý, asi až 53 mm široký a 47 mm dlouhý, podobný květům rodu Astrophytum, květní lůžko asi 19 mm dlouhé, pokryté kopinatými, ostrými, papírovitými šupinami a hustou bílou vatou; vnější okvětní lístky obkopinaté, až 19 mm dlouhé, jasně žluté s nazelenalým středním podélným pruhem; vnitřní okvětní lístky až 24 mm dlouhé, kopinaté,celokrajné, jasně žluté barvy, při bázi pomerančové. Plod vřetenovitý až vejčitý, až 2 mm dlouhý a 8 mm široký, nazelenalý, s přetrvávajícím zaschlým okvětím, často však i opadavý, porostlý papírovitými kopinatými šupinami, šupiny 1-2 mm dlouhé, ostré, tmavohnědé, s tmavším hrotem, plod ve zralosti puká a rozpadá se podélnýmitrhlinami. Semena až 3 mm dlouhá, 2-3 mm vysoká a 2 mm široká, přilbovitého tvaru, s výrazným bazálním hilem. testa křehká, lesklá, velmi jemně bradavčitá, kávově hnědá, na špičce až načenalé barvy.

Variety a formy

Jedná se o čerstvý nález, jehož lokalita je přísně tajena. V té souvislosti je také velmi málo informací o proměnlivosti rostlin uvnitř populace. Nový druh je patrně velmi homogenní. Podle informací od jednoho z autoru popisu, pana Nevareze, je lokalit několik, dokonce i v oblastech kaktusáři hojně navštěvovaných. Protože však tenké bradavky mají mezi šedivými větvemi keříků velmi dokonale mimikry, jsou prakticky neviditelné. Tomu napomáhá i kvetení, které je v přírodě omezeno jen na podvečerní hodiny, údajně se květy otevírají až po 16. hodině.

Výskyt a rozšíření

Typové rostliny byly sbírány v roce 2001, v nízkém suchém trnitém lese (matorral espinoso), ve státě Tamaulipas, Mexico. Rostou na písčitých půdách, překvapivě v nízké nadmořské výšce mezi 100-200 m, většinou v polostínu pod keři, nejčastěji v Acacia rigidula Benth. Údaje o nalezišti byly podle informací autorů zaměrně uvedeny nedostatečně a kuse. To proto, aby je bylo možné obtížně vypátrat, za účelem ochránit rostliny před sběrem. Víme jen,že jich bylo nalezeno několik populací, celkový počet rostlin pozorovaných v přírodě je odhadován na několik stovek jedinců.Z kaktusové flóry rostou společně Echinocereus poselgeri, E. pentalophus, Escobaria emskoetteriana, Mammillaria heyderi, M. sphaerica, Coryphantha nickelsiae, Cylindroopuntia imbricata a C. leptocaulis.

Poznámky

Digitostigma je velmi podivuhodným kaktusern. Když jsme viděli obrázky, nechtělo se nám věřit, že podobná "chimera" může v přírodě existovat - řepovitý masitý kořen, stonek rozdělený do dlouhých podarií, areola rozdělená na část nesoucí trny a druhou část s květy, květy a semena podobné rodu Astrophytum. V původním popise byl druh porovnáván s rody Obregonia, Leuchtenbergia, Ariocarpus, v tabulce jsou podrobně uvedeny charakteristiky. Příbuzensky nejblíže, a to podle stavby poupat, kvetu, plodu i semen, je zjevně rod Astrophytum.Přes svůj podivuhodný vzhled byl nový rod hned v zápětí Huntern převeden do rodu Astrophytum jako Astrophythum subgen. Stigmntodactylus D. R. Hunt. Něktetří odborníci s tímto převedením, resp. zařazením do rodu Astrophythum nesouhlasí. Důvodem jsou rozdíly v morfolgických znacích (pro Digitostigma), jako jsou vřetenovitý (řepovitý) masitý kořen, stonek dělený do prutovitých podarií a dimorfní areola. Pravdou však je, že stavba květu a znaky na semenech se silně podobají znakům u rodu Astrophytum, stejně jako přítomnost světlých chlupovitých vloček na pokožce stonku. Vzhledem ke krátkému času, kdy jsme měli možnost porovnávat znaky na rostlinách (a to nejen my), zřejmě není definitivní rozřešení otázky ukončeno.

Literatura

Hunt D.. (:actaceae Systematic Initiatives, 15: 1-2; 5-6, 2003 Hunt D.. Digitostigma also invalid, Cactaceae Syst. Initiatives. 16: 4. 2003.
Kunte L.. Pavelka P.. Digitostigma caput-medusae Velazco & Nevarez. Kaktusy. 40: 21-22. 2004
Lüthy ].. Digitostigma caput-medusae Velazco et Nevarez. Kakt. u. a. Sukk.. 54: 262-266, 2003
Pavel Pavlíček. www.cact.cz/noviny. Všichni budou překvapeni!. Březen 2006
Velazco Macfas C. G.. Nevarez Reyes M.. Nuevo genero de la familia Cactaceae en el Estado de Nuevo Leon, Mexico: Digitostigma caput-medusae Velazco et Nevarez sp. nov.. Cact. Suc. Mex.. 47: 76-86, 2002
Velasco Macfas C. G.. Reyes M. N. A new genus of the cactus family from the state of Nuevo Leori in Mexico - Digitostigma caput-medusae Velazco and Nevarez. Brit. Cact. Succ. ].. 21: 58-65. 2003
The special Interest Group 'Astro-Meister': http://www.hostnocost.com/kakteensteme/astromeister_usa

Pěstovaní

Rostliny jsou cizosprašné, podařilo se je oplodnit pylem Astrophytum asterias (a jeho formou Superkabuto), vznikla semena jsou klíčivá, ale vyrůstají z nich semenače shodné s mateřským jedincem. ]edná se zřejmě o apodiktický vznik zárodků, embryí v semenech, je nutno ověřit, zda se případně nejedná o samoopylení. O pěstování pravokořenných rostlin nemáme dnes žádné informace a vzhledem k vysoké ceně rostlin je vhodné doporučit jejich roubovaní. Nepochybně však během několika let budou zcela běžně nabízeny i pravokořenné semenáče.S pěstováním zatím není příliš mnoho zkušeností. První nabídka semen se ve světě objevila v roce 2003, koncem  následujícího roku se poprvé semena dostala i k našim pěstitelům. Jejich cena byla neuvěřitelně vysoká, jediné zrno bylo nabízeno za 20 Euro - přesto řada kaktusářů neodolala. Čerstvá semena podle jejich zkušeností klíčí velmi dobře a rychle, klíčenci rostou bez velkých potíží. Vhodné je vysévání a pěstování klíčenců pod umělým osvětlením a pokud možno v minerálních substrátech. Klíčenci však byly doposud většinou bezezbytku roubovany na Pereskiopsis, poté přeroubovány na Eriocereus jusbertii, Echinopsis cv. a Myrtillocactus geometrizans. Následný růst je velmi rychlý, bradavky během několika měsíců narůstají do několikacentimetrové délky, v luxuriantních podmínkách nezřídka také tvoří odnože. Záhy se areola rozděluje na koncovou část s nepatrnými trníky a plstnatouoválnou část, kde se objevují nahnědlé štětinky. Z těchto bočních areol záhy vyrůstají poupata a během 6- 12 měsíců se v odpoledních hodinách otevírají první květy.

Text Jan Říha a Pavel Pavlíček. foto Pavel Pavlíček ve vlastní sbírce, foto v přírodě J. Menzel.

Pin It
   
Copyright © 2024 Internetové noviny o kaktusech a sukulentech. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.