Velmi zvláštní rostlina pravděpodobně s nejdelšími mamilami mezi kaktusy.
Mamily jsou tenké, tříhranné a asi 10 cm dlouhé, z jejichž areol vyrůstají až 15 cm dlouhé papírovité trny. Květy jsou velké, žluté a vonící. Plod velký, oválný, zelenomodrý. Semena tmavohnědá a asi 3mm velká. Sporadicky se vyskytuje v Chihuahuašské poušti na vápencových půdách a to na území států Coahuila, San Luis Potosí, Guanajuato, Hidalgo, Nuevo Leon a Zacatecas.
V kultuře vyžaduje propustný substrát a střídavá zálivka je nutností. Na rozdíl od ostatních kaktusů z Chihuahuašské pouště vyžaduje více vody. Čerstvá semena klíčí velmi dobře, růst semenáčků je pomalejší, vytvářejí řepu. Je třeba mít trpělivost, vydržet a neroubovat. Při případném zpravokořeňování nastane problém s vytvářením řepovitého kořene.
Nejblíže příbuzným rodem je Ferocactus. Hybridy s ferokaktusy jsou známé jako Ferobergia.
Ve sbírce mám 2 rostliny staré téměř 50 let. Pořídil jsem je od Dr. Malíka z Kvetoslavova při Dunajskej Strede v roce 1981.
Foto 1: Leuchtenbergia principis
Foto 2: Leuchtenbergia principis
V říjnu 2017 jsem měl možnost pozorovat leuchtenbergie na stanovišti před Palomas směrem na Las Tablas. Spolu s ní tam rostly Ferocactus pilosus, Astrophytum myriostigma, Coryphantha sp., Dolichotele sp. a žahavá Cnidoscolus angustidens „mala mujer“.
Foto 3: lokalita
Foto 4: Leuchtenbergia principis
Foto 5: Leuchtenbergia principis
Foto 6: Leuchtenbergia principis
Foto 7: Ferocactus pilosus
Foto 8: Astrophytum myriostigma
Foto 9: Coryphantha sp.
Foto 10: Dolichotele sp.
Foto 11: Cnidoscolus angustidens