Styly a tvary bonsají
Nejstarší bonsaj na světě?
Jedním z nejstarších a nejúžasnějších bonsají na světě je Ficus retusa, který je odhadován na více než 1.000 let. Tento strom dnes najdeme v Crespi Bonsai Museum v italském městě Parabiago nedaleko Milána.
Tento impozantní ficus má svůj původ v Číně, kde byl pečlivě pěstován po mnoho staletí v duchu tradičního čínského penjing (původní název pro rostliny pěstované v dekorativních miskách). Následně se dostal do vlastnictví japonských mistrů bonsají, kteří ho dále tvarovali podle svých estetických pravidel.
V roce 1986 ho získal Luigi Crespi, zakladatel slavného bonsajového muzea v Itálii. Transport tak starého a vzácného stromu byl nesmírně složitý – speciální tým odborníků musel zajistit, aby strom přežil dlouhou cestu a přizpůsobil se novým podmínkám.
Není bonsaj jako bonsaj
Jak jsme si již minule řekli, pěstování bonsají má své kořeny ve starověké Číně.
Čína položila základ, ale Japonci zavedli systematické názvosloví a pravidla přísná tvarování.
Když se láska k bonsajím dostala přes Východočínské moře do Japonska (asi v 8. století), místní mistři bonsají ho postupně zjednodušili, zpřísnili pravidla a zdokonalili techniky tvarování. Japonská bonsaj se stala uměním elegance a harmonie, kde každý detail má své místo.
Čínské bonsaje jsou často divočejší, volnější, méně svázané pravidly, někdy se preferuje rychlejší pěstování, takže tvarovaný strom může být vytvořen během několika let méně přísnou metodou (např. Yamadori viz. minulý článek) a tak mohou být méně sběratelsky žádané.
Naproti tomu Japonské bonsaje jsou založené na harmonii, asymetrii a přirozené eleganci, dokonalém pohyb kmene, poměru větví, stáří kůry a celkové kompozici.
Každý styl má jasná pravidla, jak má strom růst a jak mají být rozloženy větve, jsou tvarovány desítky let, někdy i celé generace. Používají se tradiční techniky jako drátování, řez, pečlivé tvarování koruny a kořenů.
Za nejvýznamnějšími bonsajemi můžete vyrazit například na výstavu do Japonského Tokia. V Kokufu-ten uvidíte rostliny nezřídka starší 500 let, které mohou mít hodnotu několika desítek milionů korun.
Hlavní styly japonských bonsají jsou:
Chokkan (Formální vzpřímený styl): kmen je rovný a svislý, větve jsou pravidelně rozmístěné. Připomíná dokonale rostoucí strom v přírodě (viz titulní foto Operculicarya decaryi, 35 let, 60cm). V japonské kultuře bývá spojován s ctnostmi samurajů, tedy se ctí, disciplínou a sílou.
Moyogi (Neformální vzpřímený styl): kmen je mírně zakřivený, ale strom stále roste vzpřímeně. Přirozenější vzhled než Chokkan. Symbolizuje flexibilitu a přizpůsobivost, což je v japonské kultuře ceněná vlastnost.
Shakan (Šikmý styl): kmen roste pod úhlem, což napodobuje stromy vychýlené větrem nebo rostoucí ve svahu. Symbolizuje vytrvalost a přizpůsobivost, protože i když je strom ohnutý, stále roste vzhůru.
Yose-ue (styl Lesík): více stromků v jedné misce tvoří miniaturu lesa. Styl evokuje společnost a harmonii, což je v souladu s japonskou filosofií kolektivismu a rovnováhy s přírodou.
Hokidachi (styl Koště): kmen se rovně dělí do husté koruny připomínající vějíř nebo koště. Často používaný pro opadavé stromy. Symbolizuje klid a rovnováhu, je oblíbený v tradičních japonských zahradách.
Bunjingi (Literátský styl): Kmen je tenký, často pokroucený, s minimem větví. Inspirace v obrazech čínských učenců. Tento styl je inspirován starými čínskými malbami, kde jsou vysoké, hubené a pokroucené stromy zobrazovány vedle samotářských učenců a básníků. Slovo "bunjin" znamená "literát" nebo "učenec", v tradičním pojetí tedy člověk, který se věnuje filozofii, poezii a umění. Tento styl vyjadřuje minimalismus, eleganci a osvobození od pravidel, což odráží i životní styl čínských a japonských mistrů kaligrafie.
Pěstování bonsají, včetně těch sukulentních, může na první pohled působit jako složitá disciplína vyžadující roky zkušeností.
Ve skutečnosti ale není nutné být mistrem bonsají, abyste si mohli vypěstovat svůj vlastní miniaturní stromek. Sukulentní bonsaje, jako například Pachypodia, Ficusy, Adenia, Operculicarya nebo třeba Portulakárie, jsou skvělou volbou i pro začátečníky.
Díky své odolnosti, pomalejšímu růstu a schopnosti snášet sušší podmínky odpustí i drobné chyby.
Závěrem opět slovy Čapka „Nezáleží na tom, zda pěstujeme obrovskou zahradu, bonsaj nebo jen malý kaktus na parapetu – důležité je nadšení a láska k rostlinám. 😊
Krásný únor všem,
Petr B.
PaNaturArte
www.instagram.com/panaturarte/
M: +420 727 863 293
Echeveria pulvinata
Opuntia microdasys
Operculicarya decaryi