Proč vznikl tento článek?
Zdá se mi, že máme nejen v našem klubu spoustu kaktusářů, kteří by rádi vyseli, ale když si začnou načítat, co vše je potřeba, odradí je to. Sám si živě pamatuji mé první setkání s výsevy. Psal se rok 2019 a já byl na brněnské výstavě klubu Astrophytum. Tehdy se mě ujal Radek Čech. Jako naprostému začátečníkovi, který koukal s otevřenými ústy jako Kelišová na každý kaktus, trpělivě vysvětlil, co vše je třeba na to, aby ze semínka vzešla rostlinka. Modrá skalice, peroxid, Previcur, substrát přepařit v troubě desítky minut, další mořidlo, výsevní aparát, světelné trubice, teploměr, vlhkoměr…. Samozřejmě na jeho radě nebylo nic špatně! Ať se zeptáte kohokoliv, poradí něco podobného a v literatuře se dočtete také něco podobného. Na druhé straně, pro člověka, který drží v dlani první 4 plody nějaké obyčejné mammillarie nebo melocactusu, je těch informací příliš a kdo by se divil tomu, kdyby zapálený kaktusář slušně poděkoval, s úsměvem na rtech opustil výstavní sál a plody nenápadně vyhodil do trávy před Čtyřlístkem (prostory, kde se tradičně konají brněnské výstavy). Já tehdy semena vysel. Ale většinu věcí, které mi Radek poradil, jsem neudělal. Je toho prostě na amatéra příliš mnoho, i když všichni víme, že je to nezbytné. Je to nezbytné?!
Jak vyset misku kaktusu tím nejjednodušším možným způsobem? E. rigidissimus. Výsev červen 2024.
Řádky, které se chytáte číst, jsou věnovány spíše amatérským pěstitelům, jejichž cílem je spíše poznat další zákoutí kaktusářského koníčku a užít si tu radost z pěstování vlastních semenáčků. Nejedná se o představení nějaké “zázračné”, bezpracné metody zkušeným pěstitelům, kteří každoročně dodávají několik beden kaktusů do prodeje. Pro tyto zkušené pěstitele to může být spíše zajímavost, praktické využití pro ně bych však v článku nehledal…
- 1. semena
Bude to znít jako nošení dříví do lesa, ale pokud neseženete dobrá kvalitní semena, Vaše úsilí ztroskotá hned na počátku! Můj “úspěch” s klíčením escobarie abdity je mimo jiné způsoben tím, že mám semena z kvalitního zdroje! V Brně je naštěstí dost kaktusářů, od kterých se dají semena sehnat. Další kvalitní zdroj je například Plzeň! Pro mě je dobré vodítko i to, jestli zdroj, z kterého čerpám, má spíše svá semena a nebo prodává vše, co se kde dá sehnat. V takovém případě se samozřejmě za kvalitu ručí obtížně.
Velmi mě překvapilo, když jsem slyšel, že abdity klíčí velmi neochotně. Nebojte se, neobjevil jsem žádný zázračný recept. Prostě mám štěstí na prostředí. Kuchyňské okno, červen a 30C v bytě, možná víc. To je celé…. U mě není problém, jak to donutit klíčit, ale co s tím, až to vyklíčí….
- 2. kdy vysévat
Akce semen probíhá každoročně od zhruba druhé poloviny září do zhruba konce prosince. V tomto období se většina z nás dostane k nejvíce semenům. A logicky zní - a většina z nás to také tak praktikuje - vyset semena v tomto období. Takovým, řekněme nejzazším termínem je leden. Většina z nás vyseje do výsevního aparátu a je hotovo. Lampičky svítí a topí a kaktusář jen chodí zalévat a mořit výsevy nějakou chemií.
Jde to i jinak?
Mně se osvědčilo vysévat semena od května do srpna. Vysévám do fází Měsíce, protože věřím, že když má gravitace Měsíce vliv na něco tak obrovského, jako je moře, bude mít vliv i na něco tak malého, jako je má miska s výsevy (a lunární kalendář zahradnických prací mi dává jednoznačně za pravdu).
Výhoda těchto termínů je jednoduchá. Rostliny mají dost tepla a světla, takže se nevytahují (což se stane, když je dáte za okno v prosinci či lednu) a překvapivě rostliny zvládnou dorůst do přezimovací velikosti ještě do konce sezony a subjektivně se mi zdají dokonce odolnější.
G. schreiteri. Vlastní semena. Klíčila po 3 dnech. Vyseto v den sklizně. Výsev má cca 3 týdny
- 3. do čeho vysévat
Preferuji dobře propraný zeolit frakce do 2mm. Překvapením pro mě je, že dobře propraný zeolit neplesniví a nechytá řasu ani mech. Což se v mých podmínkách nedá říct o pemze, písku, směsi výsevního substrátu s pískem, různých minerálních směsí, dokonce Profík od Forestiny se neosvědčil. Na druhé straně je zeolit zřejmě (a podle pachu bych řekl určitě) namořen z výroby něčím, co zabrání růstu řas a mechů v prodejně (jen domněnka, nic víc, nic míň). Takto upravený zeolit nepřepařuji v troubě. Co ale (občas) dělám, je “přepaření sluncem”. Prostě substrát nechám ošetřit dva dny sluníčkem. Říká se, že poušť Atacama je tak sterilní, že by na ní šly dělat chirurgické operace. Je to nepochybně nejen tím, že tam nic nežije a tím pádem ani neumírá, nehnije a nerozkládá se, ale i silnou sluneční aktivitou.
Co se týče nádob, do kterých vysévat, zde se fantazii meze nekladou. Jako krabičky používám hluboké kelímky od Lučiny, jako podmisky krabičky od obědů.
A. kotschoubeyanus - pro začátečníka asi ne úplně to, čím by měl začít. Na druhé straně, když člověk pomine určitou časovou náročnost, kdy opravdu pěkné kvetoucí rostliny mají stáří 30let a víc, nezdají se být ariocarpusy nějak extrémně náročné. I zde je však třeba volit dobře druh. Mě se absolutně nedaří trigonusy. Agavodiesky nebo retususy jsou naopak velmi přátelské.
- 4. chemie
A tím se dostáváme k chemii. Po vysetí semen na substrát je postříkám 3% roztokem peroxidu. Koupil jsem ho v drogerii i s rozprašovačem již namíchaný. Nepoužívám ani Magnicur (dříve Previcur) ani žádná mořidla, modrou skalici atd.
Další chemie, kterou používám, je Savo. Tím omyji, respektive potřu krabičky, do kterých vysévám, víčka i misky, do které krabičky kladu. Nic v Savu následně nestojí, na druhé straně ho ani neomývám.
Další ošetření provádím při každé zálivce. Pod tekoucí vodou omyji jak podmisku, tak dna krabiček (jen vodou). Je to pracnější, ale za bezřasé výsevy to stojí a v množství pár kusů krabiček je to práce na pár minut.
- 5. zálivka
Vždy převařenou vodou. Výsevy mi ve vodě stojí a stojí v ní i několik týdnů. V okamžiku, kdy rostliny přestanou připomínat čerstvě vyklíčené kuličky či válečky a začnou se tvarovat, typicky nějakou čepičkou v růstovém vrcholu, do zálivky přidávám hnojivo. Používám Wuxal. V zeolitu je přibližně 0 živit a jen z něj a z převařené vody rostliny nevyžijí. Vím, že je ostuda rostliny přihnojovat, ale jsem začátečník, třeba někdy dospěji :o)
Úvaha: bylo by možné “nadupat” zeolit živinami tím, že by zeolit pěstitel namočil na několik dní do vody s hnojivem?
Jiná varianta, jak do minerální směsi dodat živiny je hnojivo Osmocote. Jedná se o malé kuličky, které zamícháte do substrátu v dávce dle pokynů od výrobce. Je to i zajímavá varianta pro rostliny choulostivé na kořeny (uebelmanie, abdity…), ale to je nad rámec tohoto článku.
Geohintonia mexicana. Výsev podzim 2023. Pemza. Jeden z důvodů, proč jsem začal hledat jiný způsob vysévání. Výsev pořád mám, a i když něco padlo, stále se jich dost drží. Ale první dva roky stejně nic nedělají. Těžko říct, jestli se jim daří nebo ne… Překvapivě by tohle mohla být rostlina vhodná i pro začátečníky. Semena nejsou nejlevnější, ale skvěle a brzy klíčí a rostliny vydrží opravdu hodně. Pokud je neutopíte ve vodě nebo nespálíte sluncem či mrazem, jsou to nezmaři! A nerosti. Vždy jsem myslel, že je tento výraz od slova kámen - tvrdý. Do jisté míry to na “geošky” platí. Více však platí význam slova “ne růst”. Po 10 letech to umí být stále nekvetoucí 1cm žebrované válečky s úzkou nožkou…
- 6. zimování
Byť to nemusí vypadat, červen a červenec přezimuje bez problémů. O srpen bych se maličko bál, ale záleží na délce sezony. Když je pěkně, do listopadu můžou to dát. Rostliny nechávám na okně co nejdéle a když světla ubývá, jen rosím. A začínám rosit také brzy z jara. Možná lépe řečeno pozdě v zimě (únor/březen). Takže klasické, suché zimování mají výsevy třeba 3 měsíce. A to musí vydržet! Samo se pak přebere, co nemá cenu pěstovat do dospělosti.
Hybridy jsou otázkou vkusu. Platný je názor některých kaktusářů “proč vysévat hybridy, když není dost místa ani na ty přírodní rostliny”. Na druhé straně, někomu se líbí holky, jinému zase vdolky. Sice nejsou všechny stejné jako z 3D tiskárny, na druhé straně, až to rozkvete, to bude krásy! Už teď je každá rostlina jiná. Výsev 2022.
- 7. co vyset
Tady samozřejmě záleží na tom, co kdo chce pěstovat, co se mu líbí atd. Jednoduché vodítko je prostě cena. Když semeno stoji 1kč a méně, jedná se zpravidla o dobře a snadno rostoucí rostlinu, která dobře kvete a produkuje moře semen. Pokud je semeno dražší, jedná se úměrně nárůstu ceny o vzácnější, choulostivější, hůře klíčící nebo hůře udržitelnou rostlinu. A tak se prakticky kdokoliv může dle ceny rychle zorientovat, jak se říká “na první dobrou”.
Spousta lidí chce co nejdříve vidět květy a v tomto ohledu jsou vděčné turbinicarpusy. Já miluji alonsoi. Má přesně onu charakteristiku “roste jako plevel, kvete pořád a dělá moře semen”. Další zajímavé rostliny jsou z rodu Gymnocalycium. Rostou dobře, kvetou krásně, ideální rostliny. Jen vyznat se v názvosloví je trošku problém. Když si však dobře opíšete, co jste si koupili, není co řešit. Já osobně doporučuji Astrophyta. Semena opět skoro zadarmo, klíčí nejrychleji ze všech kaktusů a v létě pak pořád kvetou a stárnou do krásy. S asteriasy může být i spousta srandy, když se vám podaří sehnat (nebo vyrobit) hybridní semena. Každá rostlina má pak trošku jinou kresbu a také jinak kvetou. Barevných variací je opravdu mnoho. Naopak ornata bych vysel rozhodně i s něčím dalším. Není s nimi žádný problém. Rostou naprosto bezproblémově, jen na ty květy si člověk opravdu počká…. Zajímavé jsou i různé mammillarie, jen tam bych nevolil žádné “terezky, luethy, bertholdky” a tomu podobné rostliny. Neklíčí a nerostou….
Ale v podstatě se dá vyset cokoliv a pokud provedete základní cenovou orientaci, šance na zklamání z neúspěchu bude minimální.
- 8. výsledky
Viz fota.
Výsev 2022, roubování na vlastní podložku 2023. La Ascension,NL
Jsem vážně zvědavý, co z něho vyroste. Klasický “lindsaj” nebo ten “zlatý”? Výsev 2023.
Děkuji za pozornost a třeba tento mini návod podpoří některé kaktusáře, kteří se výsevů bojí nebo se jim nechce zařizovat výsevní aparát, studovat různá světelná spektra a vyhazovat peníze jak za chemii, tak za světelné trubice. Výsevy se dají dělat vědecky nebo jednoduše a pokud nemáte ambice být velkým producentem, je to skvělá cesta, jak s pár korunami v kapse začít, a věřte nebo ne, každý kaktusář rád daruje pár kusů semen, aby si to začátečník zkusil. Dřív nebo později budete muset přejít k moření substrátu, semen a přidávání různých přípravků proti houbám. Jsou rostliny (aztekia, strombocactusy atd), které se bez toho neobejdou. Pro dobré využití chemie a výsevního aparátu je však potřeba určité množství. Pro kaktusáře amatéra, který si vyseje pár krabiček semen “just for fun”, je to však zbytečné a může to i naprosto zbytečně odradit. Přitom vysévat semena je to nejzábavnější a nejlepší, co se s kaktusy dá zažít! A ještě jedna věc - nakonec ani mně se nedaří mít všechny výsevy naprosto bez řasy. Někdy je však velký rozdíl mezi tím, jestli se řasa objeví za 3 týdny nebo ze tři měsíce.
Pěkné čtení přeje Petr Zeidler
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.