Milí přátelé chrudimských internetových novin o kaktusech a sukulentech.
V minulém úvodníku únorového vydání těchto novin zavzpomínal na dobu šedesáti let, po kterou je vydáván česko-slovenský časopis Kaktusy, pražský předseda Luboš Berka. Vzpomněl i na historii, která předcházela pravidelnému vydávání celostátního časopisu. Těch šedesát let představuje desítky, ne-li stovky autorů a lidí, kteří vydávání časopisu zabezpečovali a distribuovali čtenářům. Časopis je zároveň dokladem o znalostech problematiky kaktusů a sukulentů v našich zemích. A to jsme měli handicap 40 let, kdy jsme, většinou, nemohli do domoviny kaktusů a sukulentů vycestovat. I když se zdá, že vše běží jaksi automaticky, nebylo tomu tak vždy. Je třeba mít na paměti, že naše hobby bylo v každé době nějak podezřelé. Bylo o tom už mnohé napsáno a já se k tomu nechci vracet. Jen připomínám, abychom nezapomněli.
Máme před sebou novou pěstitelskou sezónu. Jako zpráva nic nového. Tak trochu rekapitulace. Proběhlo úspěšné setkání pěstitelů mrazuvzdorných kaktusů, před námi je tradiční pražské sympozium, prvomájový mítink v Chrudimi, otevírání sezóny ve Dvoře Králové i jiné akce. Řada spolků plánuje výstavy i poznávací zájezdy do zajímavých sbírek. Nejinak je tomu i u nás v Ostravě. Někteří naši členové už stěhují své rostliny na letní stanoviště. Jaro u nás přišlo téměř o měsíc dříve, tak i kaktusy ve sklenících začínají „tlačit“ jarní květy. Ve skleníku je třeba začít větrat a některé kytky musíte zalít, aby neztratily kořeny. U mě je to především skupina rostlin Notocactus ottonis, linkii, megapotamicus, oxycostatus a glaucinus. Jiné noťáčky, jako např. Notocactus neobuenekeri chtějí vodu až po vykvetení. Jinak se květů nedočkáte. Je třeba přesázet to, co jsme nestihli na podzim a také až se napijí výsevy z loňského roku, bude je třeba přepikýrovat, což nám zabere další pěstební plochu. Otázku „kam s nimi“ si dávám každý rok. A v tuto dobu se ozvou z redakce INCACT, že potřebují úvodník na březen!
Notocactus horstii
Přátelé, to v žádném případě není stížnost. Rád s redakcí spolupracuji a smekám klobouk před týmem chrudimských kaktusářů, kteří pro nás kaktusáře a sukulentáře zabezpečují desítky let nejen prodej semen, rostlin, literatury a materiálu, ale zabezpečují pravidelné vydávání internetových novin i organizují hromadně navštěvované akce. A všichni máme stejné pěstitelské povinnosti. Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc se mj. zpívá v písni J. Wericha ve slavném filmu o císaři Rudolfovi II a jeho pekaři. A tohle platí v každém kaktusářském spolku. Nebudu nikoho jmenovat, sami určitě dobře víte, kde to funguje.
Leuchtenbergia principis
A poslední zpráva z Ostravy: na výroční členské schůzi byl zvolen novým předsedou ostravského spolku Jirka Číp, kaktusář s dlouholetými zkušenostmi, cestovatel, pěstitel gymnokalycií. Bývalý předseda Lumír Král zůstává členem výboru, redaktorem zpravodaje Ostník a spoluorganizátorem mezinárodního sympozia Kaktusy v Pobeskydí. Sluší se, abychom oběma pánům z tohoto místa popřáli mnoho úspěchů v jejich funkcích. A protože ostravský spolek letos slaví 70 výročí založení spolku, které vyvrcholí 30.ročníkem mezinárodního sympozia Kaktusy v Pobeskydí, jsou i čtenáři INCACT srdečně zváni do Beskyd, kde v rámci oslav proběhne křest vzpomínkového almanachu na 70 let činnosti KKO (https://www.pavko.cz/kko/). Informace jsou také v časopisu Kaktusy 1/2024 nebo na stránkách SČSPKS (https://cs-kaktusy.cz/homepage/akce)
zleva: J.Číp, L. Král
Portulaca sp. RGdS
Notocactus mammulosus sp. Charrua
Notocactus roseoluteus poupata
Notocactus roseoluteus
Opuntia erinacea
Wigginsia horstii
Komentáře
Karel
A připomínám našemu "slušnému" prezidentovi, že je čas na úvodník pro duben. ( To aby se nevymlouval že s prosbou přijdu až na poslední chvilku.)
Jardo děkuji. Palec nahoře.:-)
kp
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.