Ovlivňují fáze Měsíce klíčení?
Kdo hodně vysévá, zajisté chce, aby se jeho výsevy povedly a snaží se pro to udělat maximum. Od pečlivého vyčištění semen, přes jejich dezinfekci a sterilitu substrátu až po vhodnou teplotu výsevu. Samozřejmě, co kaktusář, to trochu jiný pohled na tuto problematiku a z toho pramenící odlišný postup. Jednou z možností, která se nabízí, je výsev semen dle fáze Měsíce.
Výsev na normální substrát s pokryvem drceného vápence (foto Pavel Pavlíček)
Není to metoda nová, již před mnoha roky o ní v kaktusářském ostravském měsíčníku Ostník pojednával MUDr. Plesník. Podstata této metody má spočívat v tom, že semena se sejí zhruba týden před úplňkem Měsíce, v této době má u nich docházet ke změnám nutným pro klíčení a úplňkem samým to má vrcholit, poté semena mají začít masivně klíčit.
Někdo může právem namítnout, že semena kaktusů se dají sít po celý rok a je jedno kdy, v kterém období toho kterého měsíce a stejně vyklíčí. S tím se dá samozřejmě souhlasit, nicméně výše zmíněný článek pojednává o větší úspěšnosti výsevů provedených právě před úplňkem Měsíce.
Výsev po měsíci (foto Jarda Chvastek)
Já osobně s touto teorií souhlasím také, ale z jiné příčiny, než je přímé působení Měsíce na semena. Tou příčinou je podle mého názoru kolísání atmosférického tlaku.
Kdo trochu více pozoruje přírodu, jistě si povšiml, že v období před úplňkem bývá stálé počasí, s poměrně vysokým tlakem vzduchu. Většinou to úplňkem vrcholí a hned po něm dochází velice často k velkému poklesu tlaku, přechodu fronty a změně počasí. Mám vypozorováno, že pokud je pěkné počasí a vysoký tlak vzduchu, můžu sít, jaká chci semena a ke klíčení nedojde, nebo jen naprosto minimálnímu, ale k bouřlivému klíčení dojde vždy až po poklesu tlaku. Ke změnám tlaku vzduchu dochází samozřejmě i nezávisle na úplňku, ale právě v jeho období bývají ty rozdíly nejmarkantnější a to dle mého vysvětluje tuto teorii.
Samozřejmě, že je zapotřebí, aby semena stačila patřičně nabobtnat. Na kaktusářském plzeňském fóru se kdysi objevila tabulka převzatá z německého originálu, kde autoři uvádějí vhodné dny pro výsev semen pro jednotlivé měsíce vždy zhruba tři dny před úplňkem. Dle mého názoru je to pozdě a vhodnější pro tuto metodu je sít zhruba 7 dní před úplňkem.
Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)
Že to ale nemusí stačit, doložím na své zkušenosti, kterou jsem udělal někdy před osmi lety.
Vyséval jsem tehdy v lednu, 7 dní před úplňkem a panovalo pěkné počasí s vysokým tlakem. Byla vyseta semena různých rodů, od echinokaktusů po mediolobivie. Minul úplněk, minul již čtrnáctý den po výsevu, a kromě možná dvou-třech vyklíčených semen nic. Vůbec nic se nehýbalo. Počasí i po úplňku zůstalo tehdy stejné, modrá obloha, zima, vysoký tlak. Až zhruba 16. den v noci začala přecházet teplá fronta, padal sníh s deštěm a tlak prudce poklesl. Za dva dny jsem se šel podívat do misek a našel jsem to, co jsem očekával-pukající a klíčící semena ve velkém množství. Tedy nikoliv úplněk, ale tlak vzduchu, respektive jeho dramatický pokles byl oním spouštěčem.
Něco podobného jsem kdysi zažil i v práci, kdy krávy se telily také po poklesech tlaku, pokud panovalo stálé počasí a vysoký tlak, nic se nedělo a k otelení nedocházelo.
Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)
Teorie klíčení před úplňkem Měsíce má své zastánce i odpůrce, ale určitě stojí za to si ji vyzkoušet v praxi a soustředit se na to, jestli tlak vzduchu ovlivní podstatným způsobem klíčení. Podle mého pozorování a zkušenosti nejvíce takto reagují výsevy v měsíci listopadu a prosinci, trochu méně v lednu, únoru a březnem to končí. V těchto měsících se počasí po úplňku většinou skutečně podstatně „láme“ a také se v tomto období asi nejvíce vysévá, protože kaktusáři mají k dispozici prakticky celý výsevní sortiment. Teorie tlaku vzduchu platí podle mě po celý rok, ale v těchto měsících se projevuje nejmarkantněji, v létě to zase bývá před a po bouřce. Ale to je již jiná kapitola.
Výsev modifikovanou Fleischerovou metodou (foto Juraj Ladáni)
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.